MEGAMOCNI

3 października - kapitulacja powstania warszawskiego

historia kalendarz Powstanie

Dodano 2013-10-03 09:32:24 | Autor: Jacek Gibel

W nocy z 2 na 3 października 1944 roku, po 63 dniach walk, podpisano honorowy akt o kapitulacji powstania warszawskiego.

Około 2.00 w nocy po negocjacjach prowadzonych w Dworku Reicherów w Ożarowie Mazowieckim upoważnieni przez komendanta głównego Armii Krajowej gen. dyw. Tadeusza "Bora" Komorowskiego płk. dypl. Kazimierz Iranek Osmecki "Jarecki" i ppłk. dypl. Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Generał „Bór” Komorowski podpisał rozkaz o zakończeniu walki.

Od 5.00 rano nastąpiło zawieszenie broni.

Rozmowy kapitulacyjne trwały już od 28 września, bowiem gen. "Bór" Komorowski nie widział sensu militarnego ani politycznego w kontynuowaniu powstania.

Niemcy zgodzili się uznać prawa kombatanckie żołnierzy AK oraz nie stosować odpowiedzialności zbiorowej wobec ludności cywilnej. Mieszkańcy Warszawy mieli zostać wysiedleni, zachowując jednak przy tym prawo zabrania majątku ruchomego, kosztowności, dóbr kultury itp. Niemcy zobowiązali się także oszczędzić pozostałe w mieście mienie publiczne i prywatne, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów o dużej wartości historycznej, kulturalnej lub duchowej. W kolejnych dniach do niewoli oddało się ok. 15 tys. żołnierzy polskich, w tym generał Tadeusz „Bór” Komorowski oraz pięciu innych generałów. Około 3,5 tys. powstańców zdołało wmieszać się w opuszczający miasto tłum ludności cywilnej i uniknąć w ten sposób niewoli. Był wśród nich generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, któremu generał „Bór” Komorowski powierzył dalsze dowodzenie AK.

Powstanie warszawskie, trwające od 1 sierpnia, zakończyło się klęską powstańców, jednak w sercach wielu Polaków stanowiło "akt założycielski wolnej Polski".

(inf. własna/Wikipedia)