MEGAMOCNI

3 sierpnia - NASA wystrzeliła w kierunku Merkurego sondę kosmiczną MESSENGER

kalendarz Messenger NASA sonda

Dodano 2013-08-03 08:36:23 | Autor: Emil Kowalski

Dnia 3 sierpnia 2004, nastąpiło start i wyniesienie w przestrzeń kosmiczną, sondy kosmicznej MESSENGER, która 18 marca 2011, jako pierwszy obiekt kosmiczny stworzony przez człowieka, weszła w orbitę Merkurego. 29 marca 2011, sonda wysłała pierwsze zdjęcia tej planety do stanowisk NASA na Ziemi. 

Już 21 lipca 2004 roku, statek wraz z sondą, został umieszczony w rakiecie nośnej. Początek misji zaplanowano na 2 sierpnia, lecz z przyczyn atmosferycznych, start przełożono na dzień następny. 

Po 3,5 letniej podróży, w dniu 14 stycznia 2008 roku, sonda pierwszy raz zbliżyła się do Merkurego. W tym samym roku, 3 lipca na podstawie informacji jakie sonda nadesłała, stwierdzono, że na Merkurym znajduje się woda. 

Messenger został zaprojektowanay by badać charakterystykę i środowisko Merkurego z orbity wokółplanetarnej. Jego zadaniem jest rozpoznanie chemicznych właściwości powierzchni planety, geologicznej historii, natury pola magnetycznego, wielkości i stanu jądra oraz natury egzosfery i magnetosfery.

Start sondy

Misja orbitalna sondy przewidziana była na jeden rok ziemski (4 lata merkuriańskie), jednak przedłużono ją o kolejny rok.

Misję MESSENGER-a ma uzupełnić, planowana na lata 2015-2023, misja BepiColombo, będąca zarazem pierwszą wspólną misją agencji kosmicznych ESA i JAXA.

na podstawie Wikipedia