MEGAMOCNI

3 stycznia - pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

WOŚP

Dodano 2014-01-03 06:43:06 | Autor: Jacek Gibel

Choć fundacja została założona 2 marca 1993 roku, to pierwszy finał WOŚP datuje się dwa miesiące wcześniej. Pierwotnie akcja została zapoczątkowana przez magazyn BRUM TOP – piątkową audycję programu III PR prowadzoną przez Jerzego Owsiaka – spontaniczne datki przesyłane w kopertach i przekazami trafiły za pośrednictwem Owsiaka i PR na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy 3 stycznia 1993 roku, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Polskiej Telewizji (TVP2) pt. „Róbta co chceta”, znanym również pod nazwą „Kręcioła”.

Pieniądze zbierano dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem tego happeningu był finał całej akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację 3 stycznia 1993 roku. Podczas pierwszego finału zebrano ponad 1,5 mln dolarów (ok. 2,5 mln nowych zł). Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, mógł zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgi Dziecięcej w Polsce.

Dotychczas odbyło się 21 edycji „Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, podczas których zebrano łącznie ok. 170 mln dolarów (ok. 550 mln nowych zł). Pieniądze te wykorzystano na zakup sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce. Początkowo do 2001 roku Finał WOŚP odbywał się w pierwszą lub drugą niedzielę roku. Od 2002 Finał WOŚP jest organizowany w drugą niedzielę roku, czyli pomiędzy 8 a 14 stycznia. Tegoroczny, XXII finał, odbędzie się 12 stycznia. Jego celem jest zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godna opieka medyczna seniorów.

zdj. wosp.org.pl

(Wikipedia)