MEGAMOCNI

4 lipca - Dzień Niepodległości w USA, konkurs jedzenia hot dogów

jedzenie kalendarz konkurs niepodległość święto USA

Dodano 2013-07-04 09:09:22 | Autor: Jacek Gibel

Dziś jedno z największych świąt w historii USA. 237 lat temu, 4 lipca 1776 roku podpisana została Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych.

W Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych odbywają się liczne koncerty, parady i festyny. Tradycją są również przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Po zmierzchu mają miejsce pokazy sztucznych ogni.

Święto nieoficjalnie obchodzono już od 1777 r., jednak dopiero w 1870 r. Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił czwarty lipca dniem wolnym od pracy. Co ciekawe, początkowo urzędnicy federalni nie otrzymywali wynagrodzenia za ten dzień. Zmieniło się to dopiero w 1931 roku.

4 lipca to również jeden z najbardziej rozpoznawalnych konkursów jedzenia na świecie, Nathan's Hot Dog Eating Contest. Pierwsze zawody w jedzeniu hot dogów odbyły się w 1972 roku, a od 2003 roku transmituje je stacja ESPN.

W obecnej edycji faworytem znów jest Amerykanin Joey Chestnut, który od 2007 roku nieprzerwanie wygrywał te zawody, detronizując poprzedniego sześciokrotnego mistrza, Takeru "Tsunami" Kobayashiego. Chestnut w zeszłym roku wyrównał własny rekord świata - 68 hot dogów w ciągu 10 minut.

Poniżej film z zeszłorocznej edycji zawodów:

zdj. sxc.hu, Wikipedia