MEGAMOCNI

4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka

Florian strażacy

Dodano 2013-04-30 14:11:26 | Autor: Jacek Gibel

4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim świętego Floriana - patrona strażaków, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Święto zainicjowane zostało przez australijskiego strażaka J.J. Edmondsona z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków 2 grudnia 1998 roku w Linton. Symbolem Dnia jest czerwono-niebieska wstążka.

Dzień poświęcony jest wszystkim strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek oraz tym,co ponieśli śmierć. Sam Edmondson powiedział: "W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy."

W większości krajów europejskich, tradycyjnie od ponad 150 lat w Dzień św. Floriana, obchodzony jest: Dzień Straży Pożarnej i Dzień Strażaka[3][4].
W Polsce święto zostało oficjalnie ustanowione w 2002 roku przez Sejm RP. Formalnie mówi o tym Art. 30a ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku. Ten dzień świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Uroczystości związane z obchodami są m.in. okazją do:
nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie,
wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków ("za Długoletnią Służbę", "Za Zasługi dla Pożarnictwa" i "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej")
zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków.
Nierzadko Minister Obrony Narodowej wręcza też wojskowy medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju".

W trakcie Dnia Strażaka odbywają się konkursy lub zawody np. pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych miast w których biorą udział zarówno strażacy z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Częstym akcentem jest udział młodzieży, czy zespołów muzycznych.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)