MEGAMOCNI

4 osoby, 6 nóg, latawce i islandzki lodowiec - wyprawa "4 People, 6 Legs"

Islandia narciarstwo Vatnajoekull wyprawa

Dodano 2013-11-08 08:02:42 | Autor: Jacek Gibel

W kwietniu przyszłego roku ma odbyć się niesamowita wyprawa. Czterech śmiałków przebędzie przy pomocy latawców pociągowych 300-kilometrową trasę na islandzkim lodowcu Vatnajökull. Wśród nich jest Sean Rose - dwukrotny paraolimpijczyk przykuty do wózka.

Dyscyplina, którą uprawiają panowie, nazywa się snowkitingiem. Jest to zimowa odmiana kitesurfingu, łącząca latawiec pociągowy z nartami lub deską snowboardową. O ile jednak przejazd po największym lodowcu Europy na nartach - nawet ze wsparciem latawca - nie jest aż tak monumentalnym wydarzeniem, o tyle zrobienie tego z niesprawnymi nogami na wózku - już tak.

Wyprawa "4 People, 6 Legs" (4 osoby, 6 nóg) składa się ze specjalistów w swojej dziedzinie: Roberta Browna (od 2005 roku uprawia snowkiting na islandzkich lodowcach), Kierona Janscha (ekspert od spraw technicznych), Mike'a Danna (specjalista od wypraw polarnych) i Seana Rose'a (dwukrotny paraolimpijczyk i były paranarciarz). To właśnie ten ostatni czyni wyprawę tak niesamowitą. Jak panowie piszą o swoim projekcie: nigdy wcześniej niepełnosprawny sportowiec nie pokonał Vatnajökull, nie mówiąc już o tym, że zrobi to za pomocą latawca.

Ekipa robi to z dwóch powodów: po pierwsze, jest to spore wyzwanie i coś, czego nikt nigdy nie dokonał. Po drugie, dzięki wyprawie na lodowiec mają podnieść świadomość społeczeństwa dotyczącą urazów rdzenia kręgowego (to właśnie z tego powodu Rose porusza się na wózku) i pokazać, że sport - konkretnie kiting - może służyć zarówno osobom zdrowym, jak i niepełnosprawnym. Osobiście jednak każdy z członków wyprawy po prostu uwielbia latawce, śnieg i mróz.

(inf. własna/4people6legs.com)