MEGAMOCNI

4 października - Światowy Dzień Zwierząt

kalendarz zwierzęta

Dodano 2013-10-04 07:47:46 | Autor: Jacek Gibel

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto inauguruje trwający do 10 października Światowy Tydzień Zwierząt.

Dzień 4 października wybrano z racji wspomnienia w Kościele katolickim św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.

Światowy Dzień Zwierząt ma uświadomić ludziom, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit a także wegetarianie.

W Polsce Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest od 1993 roku.

Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)