MEGAMOCNI

4 sierpnia - W kierunku Marsa została wysłana amerykańska sonda Phoenix.

Lądownik Mars Phoenix

Dodano 2013-08-04 08:16:08 | Autor: Emil Kowalski

4 sierpnia 2007 roku, na planetę Mars, został wysłany lądownik Phoenix – bezzałogowy statek, będący częścią programu NASA Mars Scout Program. 26 maja 2008 wylądował w okolicach okołobiegunowych, w rejonie Vastitas Borealis, na półkuli północnej. 

Jego celem były obszary, które podejrzewane były o istnienie dużych ilości lodu wodnego tuż pod powierzchnią gruntu.

21 czerwca NASA podała, iż Phoenix odnalazł lód na Marsie. Lądownik przesłał zdjęcia wgłębienia, które wykopał swym automatycznym ramieniem w gruncie planety. Widoczne są na nich kawałki białego materiału kształtu kostki, które uległy sublimacji między 16 a 19 czerwca. Peter Smith kierujący misją badawczą nie ma wątpliwości, iż jest to lód wodny.

31 lipca testy laboratoryjne na pokładzie sondy Phoenix wykazały istnienie wody w próbce gleby. „Poznaliśmy wcześniej dowody istnienia tej zamarzniętej wody w obserwacjach poczynionych przez sondę Mars Odyssey, a także zanikające kawałki (lodu) zauważone przez Phoenixa w ubiegłym miesiącu, ale po raz pierwszy marsjańskiej wody dotknęliśmy i spróbowaliśmy” – mówił w imieniu agencji badacz z University of Arizona William Boynton.

2 listopada 2008 roku, stracono łączność z lądownikiem a 10 listopada tego samego roku, ogłoszono, że marsjańska misja zostałą zakończona.

Wikipedia