MEGAMOCNI

50 tysięcy złotych do rozdania w Chrzanowie

Chrzanów dofinansowanie Małopolskie PCPR PFRON

Dodano 2013-04-24 09:00:46 | Autor: Jacek Gibel

Niepełnosprawni mieszkańcy powiatu chrzanowskiego mają szansę na dodatkową pomoc finansową. Mogą oni liczyć na dofinansowanie do m.in. studiów, zakupu protez czy prawa jazdy. 50 tys. złotych, które ma do rozdania Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie, udało się pozyskać z PFRON w ramach programu "Aktywny samorząd".

Jest to o połowę większa pula niż w poprzednim roku. W 2012 roku pomoc otrzymało jedenastu niepełnosprawnych. Zdaniem dyrektor chrzanowskiego PCPR, Jolanty Szynowskiej pula w tym roku jest większa, jednak jednocześnie kryteria są bardziej surowe.

O pieniądze na przystosowanie auta do potrzeb inwalidów mogą starać się chorzy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy nie przekroczyli 18 roku życia, są w wieku aktywności zawodowej albo już zatrudnieni oraz cierpią na dysfunkcję narządu ruchu.

Można starać się także o pieniądze na prawo jazdy kategorii B. Dofinansowanie - w maksymalnej kwocie 2,1 tys. złotych - dotyczy osób będących wyłącznie w wieku aktywności zawodowej.

Niepełnosprawni ze znacznym stopniem uszczerbku na zdrowiu, cierpiący na dysfunkcję obu kończyn górnych lub narządu wzroku mogą liczyć na dofinansowanie do sprzętu elektronicznego, oprogramowania czy szkolenia komputerowego, natomiast na elektryczny wózek - osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które nie mogą poruszać się za pomocą zwykłego wózka.

Po raz pierwszy można też starać się o dofinansowanie do studiów w wysokości 3 tys. złotych oraz o dodatek na pokrycie kosztów dojazdów w wysokości od 500 do 800 złotych w zależności od stopnia niepełnosprawności. By otrzymać te pieniądze, należy przedstawić dokument potwierdzający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz indeks szkoły wyższej.

Wnioski o dofinansowanie można składać tylko do końca września. Druki podań dostępne są w siedzibie PCPR przy ul. Topolowej w Chrzanowie. Z pomocy w ramach programu "Aktywny samorząd" nie mogą skorzystać te osoby, które otrzymały pomoc w ubiegłym roku z tego programu. Można się o nią starać wyłącznie raz na trzy lata.

zdj. sxc.hu

(inf. wlasna/gazetakrakowska.pl)