MEGAMOCNI

5 czerwca - Światowy Dzień Środowiska

kalendarz środowisko UNESCO

Dodano 2013-06-05 06:36:48 | Autor: Jacek Gibel

Już od przeszło 40 lat w ponad 100 krajach świata obchodzi się 5 czerwca Światowy Dzień Środowiska. W tym dniu W tym dniu przypomina się o ochronie środowiska oraz zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

Hasło tegorocznego Dnia to Think, Eat, Save (Myśl, Jedz, Chroń). Jest to apel o rozsądne gospodarowanie zasobami żywności na świecie. Według danych Organizacji do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), co roku marnowanych jest około 1,3 miliarda ton żywności, czyli tyle samo, ile produkuje się w całym regionie Afryki Subsaharyjskiej. Jednocześnie codziennie 20 tysięcy dzieci umiera z głodu.

Zwyczaje i tradycje żywieniowe są także przedmiotem zainteresowania UNESCO jako przejawy dziedzictwa niematerialnego, a niektóre z nich znalazły miejsce na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

UNESCO na swojej stronie proponuje kilka pomysłów, które mogą pomóc środowisku:

  • Zainteresuj się, skąd pochodzi żywność, którą kupujesz i jaki wpływ ma jej produkcja na środowisko
  • Kupuj produkty wytwarzane lokalnie. Importowanie żywności z innych kontynentów wiąże się ze zwiększoną emisją dwutlenku węgla, a więc z większym zanieczyszczeniem środowiska
  • Planuj rozważnie zakupy żywności. W krajach o wysokim poziomie życia jedzenie jest marnotrawione głównie przez konsumentów, dokonujących zakupów żywności w ilościach przekraczających ich potrzeby
  • Kupuj rozważnie i zgodnie z potrzebami. Marnotrawstwo jedzenia to także marnotrawstwo wszystkich zasobów i środków zużytych do produkcji danego artykułu spożywczego. Dla przykładu, wyprodukowanie 1 litra mleka wymaga zużycia 1000 litrów wody.
  • Znajdź lub opracuj specjalne przepisy, pozwalające wykorzystywać resztki, zamiast wyrzucać je do śmieci.

Oczywiście warto byłoby pamiętać o tym nie tylko przy okazji dzisiejszego święta, ale codziennie.

zdj. unesco.pl

(inf. własna/unesco.pl)