MEGAMOCNI

5 listopada - Dzień Guya Fawkesa

Anglia historia kalendarz

Dodano 2013-11-05 07:34:48 | Autor: Jacek Gibel

5 listopada świętują Anglicy. Na ten dzień przypada rocznica tzw. spisku prochowego, nieudanej próby wysadzenia Parlamentu i zabicia króla Anglii i Szkocji, Jakuba I w 1605 roku, zwana pod nazwą Dzień Guya Fawkesa (bądź Noc Guya Fawkesa).

W nocy z 4 na 5 listopada Fawkes został znaleziony z 36 beczkami prochu w podziemiach Parlamentu. Późniejsze śledztwo ujawniło spisek małej grupy angielskich katolików. Plan zakładał detonację ładunku pod Izbą Lordów w momencie otwarcia Parlamentu i uśmiercenie tym samym, obok króla, zgromadzonych w niej przedstawicieli szlachty, biskupów oraz członków Izby Gmin. Autorem planu nie był w istocie Fawkes - kluczowymi postaciami w spisku byli Thomas Percy i Robert Catesby. Po 2 miesiącach procesu zamachowcy - w liczbie ośmiu - zostali skazani na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie. Egzekucja czterech z nich odbyła się 30 stycznia 1606, pozostałych - dnia następnego. Fawkes w dniu egzekucji skoczył z szafotu i złamał kark by uniknąć okrutnej śmierci.

Co roku w Anglii odbywają się huczne obchody święta, podczas których dzieci palą kukły Guya Fawkesa, a w niebo wystrzeliwane są fajerwerki. Największa tego typu impreza odbywa się w mieście Bridgwater w hrabstwie Somerset.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)