MEGAMOCNI

5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

dyskryminacja Japonia niepełnosprawni walka

Dodano 2013-04-30 14:12:57 | Autor: Jacek Gibel

W latach 90. XX wieku we Francji zapoczątkowano obchodzony 5 maja Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest to też dzień manifestowania tolerancji i równouprawnienia.

W Polsce z tej okazji odbywa się Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych, którego inicjatorem jest białostockie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni". Dodatkowo obchodzony jest też Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, także osoby niepełnosprawne mają tego dnia podwójne święto. Dokładając do tego celebrowany w Radzie Europy Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej, 5 maja okazuje się dniem, w którym wyjątkowo mocno zwraca się uwagę na tolerancję, nie tylko wobec osób niepełnosprawnych.

W Japonii z kolei obchodzimy Dzień Dziecka (こどもの日), który jeszcze do 1948 roku był Dniem Chłopca (dziewczynki mają analogiczne święto 3 marca). W wielu rodzinach zresztą do tej pory kultywowana jest ta tradycyjna wersja 5 maja. W tym dniu przed domami pojawiają się specjalne proporce przedstawiające dmuchanego karpia, będącego symbolem święta.

zdj. Wikipedia, sxc.hu

(inf. własna/Wikipedia)