MEGAMOCNI

6 grudnia - mikołajki, Dzień św. Mikołaja

kalendarz Mikołaj mikołajki

Dodano 2013-12-06 07:25:15 | Autor: Emil Kowalski

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż a Mikołaj jest tu już! Dzisiaj mikołajki, dzień w którym wszyscy dostają prezenty a największą radość mają oczywiście najmłodsi – nasze dzieci.

Dzisiaj, tatusiowe przebierają się za św. Mikołaja i rozdają prezenty. Często możemy zobaczyć takiego „Pana z prezentami” na ulicy, w sklepach. Organizowane są różne spotkania mikołajkowe, przede wszystkim w szkołach i przedszkolach.

Pierwsze wzmianki o zwyczaju obdarowywania się prezentami z okazji mikołajek, w Polsce sięga XVIII wieku. Dzieci otrzymywały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Sama nazwa „mikołajki” swój początek wzięła z czasów PRL, kiedy to pominięto słowo „święty”.

Mikołajki są obchodzone na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Zasłynął on jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.

Tak więc, kto dopiero wstał i jeszcze łóżka nie zasłał, niech sprawdzi czy pod poduszką, nie znajdzie dla siebie podarunku.

info. własne/Wikipedia

zdj. Jonathan G Meath/Wikipedia