MEGAMOCNI

6 lipca Światowy Dzień Pocałunku

kalendarz okazje pocałunek

Dodano 2013-07-06 09:31:59 | Autor: Emil Kowalski

Dzisiaj się całujemy! Do tego chyba nikogo nie trzeba zachęcać. Całujemy się wszędzie i często. Całują się zakochani, przyjaciele, znajomi. Pocałunek na powitanie i pocałunek na pożegnanie. Niemal każda okazja jest dobra.

Pocałunek to również zdrowie. Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie, którzy często się całują są bardziej odporni na stres i tym samym bardziej chronieni przed depresją. A święto? Jest dzisiaj bo… tak naprawdę nie wiadomo dokładnie kto je wymyślił i dlaczego. Na pewno jest sympatyczne…

Są także organizowane zawody i pobijane rekordy w całowaniu. Ostatni, został ustanowiony w Tajlandii i zapisano go do księgi rekordów Guinnessa. 44-letni pracownik ochrony, cało wał się przez 58 godzin, 35 minut i 58 sekund.

Panuje przekonanie, że miłośnicy pocałunków żyją dłużej. Pocałunek pobudza organizm i przy tym płuca pracują bardziej intensywnie. W naszych myślach, w mózgu uaktywniają się bodźce odpowiedzialne za emocje. Wzrasta produkcja serotoniny, która zapewnia dobry nastrój. Rośnie też poziom oksytocyny, hormonu odpowiadającego między innymi za ochronę przed depresją.

Całus to radość i wyznanie miłości. To chwile emocji, nad którymi czasem nie panujemy. Czy tak właśnie było gdy doszło do chyba jednego z najsłynniejszych pocałunków a na pewno najsłynniejszego w świecie sportu? – pocałunku Ikera Casillasa (bramkarz Hiszpanii) i Sary Carbonero (dziennikarka) podczas wywiadu po zdobyciu przez Hiszpanię mistrzostwa świata w piłce nożnej. Może to nie do końca tylko emocje i już wcześniej coś do siebie czuli. Ale jedno wiadomo, to było zaskoczenie dla każdego. Sami zobaczcie: