MEGAMOCNI

6 maja - Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

kalendarz

Dodano 2014-05-06 07:14:16 | Autor: Jacek Gibel

To święto, ustanowione przez Komisję Europejską, ma na celu promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Powodem wprowadzenia tego święta była rosnąca każdego roku liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów. W Polsce co roku ginie na drogach kilka tysięcy osób, w tym ponad tysiąc pieszych. Tradycyjnie już do najbardziej obfitujących w wypadki okresów należą m.in. długi weekend majowy i początek listopada, kiedy wypada uroczystość Wszystkich Świętych.

Podczas tegorocznej majówki - od środy do niedzieli - na polskich drogach doszło do 369 wypadków, w których 457 osób zostało rannych, a 36 zginęło. Policjanci zatrzymali też 1539 pijanych kierowców. Rok temu w analogicznym okresie złapanych zostało ponad 2,2 tysiąca nietrzeźwych kierowców.

Na drogach europejskich co roku ginie łącznie 30 tys. osób (w 2012 r. było 28 tys. ofiar), z czego średnio 21% to piesi, 7% - rowerzyści, 18% - kierowcy motocykli i motorowerów. 70 proc. śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem pieszych zdarza się na obszarach miejskich. Według danych statystycznych z 2011 roku, odsetek ofiar śmiertelnych wśród pieszych w wypadkach drogowych na obszarach miejskich w Unii Europejskiej wyniósł aż 37% (w Polsce - 47%).

zdj. europa.eu

(inf. własna/europa.eu)