MEGAMOCNI

6 października - otwarcie Sejmu Czteroletniego

historia Polska sejm

Dodano 2014-10-06 07:21:35 | Autor: Jacek Gibel

6 października 1788 roku rozpoczęły się obrady Sejmu Czteroletniego, zwanego też Sejmem Wielkim - mającego na celu, w zamyśle organizatorów, przywrócenie pełnej suwerenności i przyspieszenie rozwoju gospodarczego.

Sejm, obradujący pod węzłem konfederacji (co uniemożliwiało jego zerwanie), zwołany został za przyzwoleniem carycy Katarzyny II, której zależało na sojuszu polsko-rosyjskim w kontekście wojny ze Szwecją oraz Turcją.

Sejm Czteroletni - nazwany tak od okresu jego trwania (od 1788 do 1792 roku) - znany jest przede wszystkim z uchwalenia 3 maja 1791 roku konstytucji Rzeczypospolitej, zmieniającej ustrój państwa z monarchii parlamentarnej na monarchię konstytucyjną. W trakcie Sejmu Wielkiego przywrócone zostały również prawa do nadawania urzędów przez króla, podpisano sojusz zaczepno-obronny z Prusami czy uchwalono prawo o miastach, przyznające prawa publiczne mieszkańcom miast królewskich.

Obrady Sejmu Czteroletniego zakończyły się 29 maja 1792 roku. Kolejny sejm, aktem oblatowanym w Grodnie 23 listopada 1793 roku, uznał Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)