MEGAMOCNI

6 sierpnia - zrzucenie bomby na Hiroszimę

historia Japonia kalendarz wojna

Dodano 2013-08-06 08:14:44 | Autor: Jacek Gibel

6 sierpnia 1945 roku na japońskie miasto Hiroszima zrzucona została bomba atomowa Little Boy. Był to pierwszy tego typu atak w historii.

Bomba uranowa Little Boy została zrzucona z wysokości około 9500 m przez bombowiec B-29 o nazwie Enola Gay. Wybuchła o 8:16 czasu lokalnego, na wysokości około 580 metrów nad centrum miasta.

Bomba miała moc równoważną 15 kilotonom trotylu. Jej wydajność była bardzo niska - gdyby ilość zastosowanego w niej uranu-235 użyć w bombie implozyjnej (takiej jak Fat Man, zrzucony 3 dni później na Nagasaki), bomba mogłaby mieć moc równoważną nawet 200 kilotonom trotylu.

W wyniku zrzucenia Little Boya na Hiroszimę zginęło 100 tysięcy ludzi, a dodatkowo na chorobę popromienną i inne powikłania bedące bezpośrednimi skutkami wybuchu - kolejne 65 tysięcy. Wyliczono po latach, że bomba uranowa uśmierciła 54% populacji Hiroszimy, nie licząc osób poranionych zarówno fizycznie jak i psychicznie, którzy mimo wszystko przeżyli (wielu Japończyków straciło wzrok, kończyny, straciło najbliższych). Do tego dołożyć trzeba wiele przypadków śmierci zmutowanych płodów ludzkich i noworodków, jako późniejszych, daleko idących następstw wybuchu, które są widoczne do dnia dzisiejszego.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)