MEGAMOCNI

6 stycznia - Dzień Filatelisty

filatelista filatelistyka kalendarz znaczki

Dodano 2014-01-06 10:21:30 | Autor: Emil Kowalski

W tym dniu, 6 stycznia 1893 roku w Krakowie (w czasach zaborów, na terenie Galicji), zostało powołane do życia stowarzyszenie filatelistyczne "Klub Filatelistów". Tak więc Dzień Filatelistów jest rocznicą tego wydarzenia.

Nazwa filatelista powstała w 1864 r. i wywodzi się z 2 greckich słów – philein i ateleia, których połączenie w dosłownym znaczeniu określa pasję do kolekcjonowania znaczków pocztowych. Twórcą tej nazwy był francuski kolekcjoner Georges Herpin.

Filatelistyka jest to hobby polegające na kolekcjonowaniu różnego gatunku wartości pocztowych czyli m.in. znaczków, datowników okolicznościowych, całostek, makulatury, całości pocztowych i kopert FDC.

Istotnym detalem filatelistyki jest ekspertyza filatelistyczna, czyli pogląd pisemny zrobiony przez eksperta filatelistycznego w temacie oryginalności waloru filatelistycznego. Ekspertyza jest wykonana w formie fotoatestu na specjalnie do tego poświęconym formularzu, lub w formie poświadczenia przez umieszczenie na walorze filatelistycznym pieczęci imiennej oraz własnoręcznego podpisu.

Wikipedia