MEGAMOCNI

6 września - pogrzeb księżnej Diany

historia kalendarz

Dodano 2013-09-06 06:59:30 | Autor: Jacek Gibel

Już 16 lat minęło od tragicznego wypadku, w którym zginęła jedna z najwybitniejszych Brytyjek w historii, księżna Walii Diana.

31 sierpnia 1997 roku, parę minut po północy samochód, w którym siedziała Diana uderzył w filar paryskiego tunelu Alma. Księżna została przetransportowana do szpitala, gdzie zmarła o 4:00 z powodu rozległych obrażeń wewnętrznych.

6 września w Opactwie Westminsterskim odbył się pogrzeb Diany. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 11:00, a mowę pogrzebową wygłosił brat zmarłej, Charles Spencer.

Elton John, przyjaciel Diany, wykonał w hołdzie księżnej przekształconą wersję piosenki "Candle in the Wind". W trakcie uroczystości pogrzebowych wykonano również ulubiony hymn księżnej "I vow to thee my country".

W pogrzebie uczestniczyło wiele znanych osobistości, m.in.: Margaret Thatcher, Richard Attenborough, John Major, Tom Cruise, Nicole Kidman, Tom Hanks, Steven Spielberg, Diana Ross, Sting czy George Michael. Na trasie przejazdu trumny do rodzinnej posiadłości Spencerów pojawiło się ponad milion ludzi, a pogrzeb w telewizji oglądało około 2,5 miliarda osób.

(inf. własna/Wikipedia)