MEGAMOCNI

7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia

komary malaria wektory WHO zdrowie

Dodano 2014-04-07 06:57:39 | Autor: Jacek Gibel

Od 1950 roku, 7 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Zdrowia. Właśnie tego dnia w 1948 roku powołana do życia powstała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Celem Dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Tegoroczne obchody poświęcone są kwestii chorób wektorowych.

Wektor to w parazytologii i mikrobiologii lekarskiej organizm przenoszący pasożyta lub drobnoustrój zakaźny. Do najpopularniejszych wektorów można zaliczyć m.in. komary, pchły i kleszcze.

Te pierwsze znane są z przenoszenia malarii - najbardziej zabójczej choroby wektorowej, pochłaniającej corocznie ok. 660 000 ofiar - ale ugryzienie komara może wywołać też inne choroby, takie jak gorączka denga, słoniowacizna, chikungunya, japońskie zapalenie mózgu czy żółta febra.

Celem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest zapewnienie lepszej ochrony przed chorobami wektorowymi, zwłaszcza w przypadku rodzin mieszkających w zagrożonych strefach, ale także w przypadku osób podróżujących.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)