MEGAMOCNI

7 listopada - powstanie wielkopolskie

historia Powstanie

Dodano 2014-11-07 07:55:46 | Autor: Jacek Gibel

To jedno z zaledwie trzech w pełni zwycięskich powstań w historii Polski. 7 listopada 1806 roku wybuchło skierowane przeciwko Prusom powstanie wielkopolskie.

Ważnym elementem zrywu Polaków w Wielkopolsce była trwająca wojna między Francją Napoleona Bonaparte a Prusami.

Napoleon, widząc korzyści, jakie mogłoby przynieść mu opanowanie terenów leżących na tyłach pruskiej armii, jeszcze we wrześniu rozpoczął wysyłanie na teren tzw. Prus Południowych emisariuszy mających rozpoznać sytuację w prowincji oraz nastroje społeczeństwa. 20 września wydał rozkaz tworzenia legii z polskich dezerterów z pruskiej armii. Liczba ochotników była tak duża, że 22 września 1806 wydał rozkaz powołania kolejnej legii.

Wybuch otwartego konfliktu sprawił, że Prusy na terenie Wielkopolski pozostawiły jedynie nieliczne oddziały. Co więcej, składały się one w dużej części z powołanych do pruskiej armii Polaków.

Dzień przed wybuchem powstania do Poznania wjechali Józef Wybicki i Jan Henryk Dąbrowski, nawołując ludność do stanięcia po stronie Napoleona.

Powstanie zakończyła kapitulacja Królewca 15 czerwca 1807, a następnie traktat tylżycki, który zaowocował powstaniem Księstwa Warszawskiego. Było to jedno z nielicznych udanych powstań w historii Polski i jedno z trzech (oprócz powstania wielkopolskiego z 1918 roku i powstania sejneńskiego) zakończonych pełnym sukcesem.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)