MEGAMOCNI

7 maja - kapitulacja III Rzeszy

historia Rzesza Stalin wojna

Dodano 2013-05-07 10:12:33 | Autor: Jacek Gibel

68 lat temu we francuskim Reims doszło do podpisania bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Był to końcowy akcent II wojny światowej na Starym Kontynencie i jeden z ostatnich w historii tego konfliktu zbrojnego na świecie.

Niemcy skapitulowały na Froncie Zachodnim 7 maja przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej. Dzień później - na kategoryczne żądanie Stalina - powtórzono podpisanie kapitulacji w kwaterze marszałka Żukowa w Berlinie, już przy obecności ZSRR, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Obecni byli: generał Carl Spaatz (USA), brytyjski marszałek lotnictwa Arthur Tedder oraz marszałek Gieorgij Żukow. Dodatkowo stronę francuską (jako przyjmującą kapitulację, ale też jako świadka) reprezentował generał Jean de Lattre de Tassigny. Ze strony Niemiec kapitulację podpisali: feldmarszałek Wilhelm Keitel, admirał Hans-Georg von Friedeburg i generał pułkownik lotnictwa Hans-Jürgen Stumpff.

Mimo podpisania kapitulacji, pojedyncze oddziały niemieckie walczyły jeszcze przez następne parę dni (na terenie Czech do 11 maja, na froncie jugosłowiańskim - do 15 maja).

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)