MEGAMOCNI

7 stycznia - narodziny fotografii

fotografia historia

Dodano 2015-01-07 08:38:09 | Autor: Jacek Gibel

7 stycznia 1839 roku francuski malarz Louis Jacques Daguerre ogłosił, że używając srebra i miedzianej płytki wynalazł proces zwany dagerotypem. Dzień ten uznaje się za początek fotografii.

Materiałem światłoczułym w dagerotypie była warstewka jodku srebra na powierzchni polerowanej i posrebrzonej płytki miedzianej. Obraz po naświetleniu wywoływany był w oparach rtęci. Zdjęcie charakteryzowało się dużą rozdzielczością oraz bogactwem szczegółów. Powierzchnia dagerotypu była bardzo wrażliwa na dotyk, stąd fotografie umieszczano za szkłem w specjalnym etui. Początkowo czas naświetlania był zbyt długi (od kilku godzin nawet do kilku dni), by dagerotypię można było wykorzystać w fotografii ludzi, jednak zmieniło się to na początku lat 40. dzięki ulepszeniu procesu chemicznego oraz aparatów i soczewek. Otrzymany obraz był pozytywem, jednak w zależności od kąta patrzenia oglądający postrzegał go bądź jako pozytyw, bądź jako negatyw. Problem braku możliwości zwielokrotniania dagerotypu rozwiązywano poprzez zatrudnianie grafików, którzy na podstawie zdjęć wykonywali ryciny, a te z kolei bez trudności mogły być powielane i wykorzystywane w prasie bądź książkach.

Dagerotypia nie cieszyła się jednak popularnością zbyt długo. Głównym problemem była niemożność otrzymania wielu odbitek z jednego negatywu, dlatego już w latach 50 XIX wieku dagerotyp był powoli wypierany przez technikę zwaną mokrą płytą kolodionową.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)