MEGAMOCNI

8 kwietnia - Dzień Rysowania Ptaków

kalendarz ptaki sztuka

Dodano 2014-04-08 07:30:17 | Autor: Jacek Gibel

To święto - choć może bardziej odpowiednim określeniem byłby "ruch" - zostało zapoczątkowane w Wielkiej Brytanii w końcówce lat 40 ubiegłego stulecia. Celem Dnia Rysowania Ptaków (ang. DAB Day - Draw A Bird Day) jest szerzenie radości wśród ludzi.

Wszystko zaczęło się w 1943 roku, kiedy 7-letnia Dorie Cooper pojechała z wizytą do wujka-żołnierza, przebywającego w szpitalu. Aby go rozweselić, dziewczynka poprosiła go o narysowanie ptaka. Wujek wyjrzał za okno i narysował rudzika.

Choć rysunek nie był najwyższych lotów, spodobał się Dorie, która obiecała, że powiesi go u siebie w pokoju. Rozbawiło to też innych żołnierzy, którzy za każdym razem, gdy dziewczynka przychodziła do szpitala, organizowali między sobą konkursy na najładniejszy rysunek ptaka. Wkrótce obrazkami wyłożone były całe ściany budynku.

Trzy lata później Dorie zginęła w wypadku samochodowym. Na pogrzebie jej trumna była wypełniona obrazkami ptaków narysowanymi przez żołnierzy, pielęgniarki i lekarzy z placówki, gdzie leżał jej wujek. Od tego czasu w rocznicę jej urodzin - 8 kwietnia - rysowali ptaki, aby uczcić pamięć dziewczynki, która wniosła do szpitala nadzieję.

Dzień Rysowania Ptaków nie jest oficjalnym świętem, ale przez blisko siedem dekad zyskał popularność na całym świecie. Obecnie świętowany jest w celu wyrażania radości nawet z najdrobniejszych rzeczy.

Aby wziąć udział w święcie, wystarczy narysować ptaka i podzielić się nim z dowolnie wybraną osobą. Kiedyś dozwolone były tylko rysunki ołówkiem, obecnie dopuszczalna jest nawet grafika komputerowa, tyle, że każdy obrazek musi zostać własnoręcznie narysowany. Istnienie internetu sprawiło też, że swoimi ptakami łatwiej się dzielić - choćby poprzez oficjalną stronę projektu, gdzie swój obrazek można zgłosić drogą mailową.

zdj. dabday.com

(inf. własna/dabday.com)