MEGAMOCNI

8 października - rocznica śmierci Jacka Malczewskiego

kalendarz malarstwo

Dodano 2013-10-08 06:59:04 | Autor: Jacek Gibel

84 lata temu w Krakowie zmarł jeden z najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu w Polsce, Jacek Malczewski.

Malczewski urodził się w Radomiu, w starej, ale pozbawionej majątków ziemskich rodzinie szlacheckiej. Ród Malczewskich z Malczewa wydał także sławnego niegdyś poetę Antoniego Malczewskiego (ta gałąź rodziny samowolnie zmieniła herb Tarnawa na Abdank). Jego ciotką była znana mistyczka Wanda Malczewska. Z rodziny pochodził także generał WP i minister spraw wojskowych z czasów przewrotu majowego Juliusz Tadeusz Tarnawa-Malczewski. Jacek po kądzieli spokrewniony był z Jadwigą Łuszczewską, Karolem Szymanowskim i Jarosławem Iwaszkiewiczem.

W październiku 1875 Malczewski wyjechał na studia do Paryża, skąd po dwóch latach powrócił do pracowni Jana Matejki. Od 1884, od momentu śmierci ojca, w malarstwie Malczewskiego pojawił się powracający motyw śmierci.

Malczewski był artystą znanym, cenionym i nagradzanym. Angażował się w działalność pedagogiczną w Szkole Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie) i na kursach im. Baranieckiego, ucząc malarstwa kobiety, które wówczas nie miały prawa studiować w SSP. W 1897 został jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" (obok Teodora Axentowicza, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego). W 1898 bardzo głęboko przeżył śmierć matki, a w 1900 po konflikcie z Julianem Fałatem opuścił krakowską ASP. Poza uczelnią pozostawał 10 lat organizując w tym czasie wiele wystaw swoich prac (Lwów, 1903), podróżując między innymi ponownie do Włoch.

Pod koniec życia Malczewski stracił wzrok. W Krypcie Zasłużonych na Skałce pochowano go zgodnie z ostatnim życzeniem we franciszkańskim habicie tercjarskim.

Twórczość Malczewskiego była inspiracją do wielu wierszy Jacka Kaczmarskiego.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)