MEGAMOCNI

8 sierpnia - Dzień Antyklerykała

antyklerykalizm kalendarz religia

Dodano 2013-08-08 08:14:54 | Autor: Jacek Gibel

8 sierpnia to Dzień Antyklerykała - święto ustanowione na pamiątkę powstania Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA.

Antyklerykalizm (od "anty" i gr. klerikos, "mający władzę religijną") to ideologia społeczno-polityczna przeciwstawna, wroga wobec klerykalizmu, krytyczna wobec przywilejów lub władzy kleru (stąd nazwa) w przestrzeni publicznej poza miejscami kultu. Podstawą antyklerykalizmu jest sprzeciw wobec niektórych przejawów działalności duchowieństwa, a szerzej – instytucji wyznaniowych religijnych (w odróżnieniu od wierzeń i idei świeckich).

Antyklerykalizm może odnosić się do dowolnej instytucji religijnej, choć najczęściej - szczególnie w Polsce - jest to antyklerykalizm chrześcijański (a konkretnie: katolicki).

Celem święta jest promowanie idei racjonalnego postrzegania świata oraz sprzeciw wobec postępującej indoktrynacji religijnej i klerykalizacji większości obszarów życia społecznego w Polsce. Jak pisał organizator jednego z eventów parę lat temu, nie można dopuścić, by w XXI wieku o polityce i gospodarce kraju decydował Kościół katolicki. Jego instytucje i hierarchowie nie biorą udziału w wytwarzaniu majątku narodowego, a szeroko korzystają z ulg i przywilejów, którymi obdarzają ich urzędnicy państwowi i politycy sprawujących władzę.

Warto pamiętać przy tym, że antyklerykalizm to nie to samo co ateizm, a antyklerykałami mogą być - i zazwyczaj są - osoby wierzące.

zdj. antykler.frix.pl