MEGAMOCNI

9 kwietnia - rozpoczęcie ofensywy Nivelle'a

historia kalendarz wojna

Dodano 2014-04-09 07:21:00 | Autor: Jacek Gibel

9 kwietnia 1917 roku rozpoczęła się tzw. ofensywa Nivelle'a - akcja wojsk brytyjsko-francuskich, której celem było przełamanie frontu zachodniego i zakończenie pierwszej wojny światowej.

Po bitwie pod Verdun i Sommą oddalało się zwycięstwo ententy oraz szybkie zakończenie wojny. W związku z tym 15 listopada 1916 we francuskiej Kwaterze Głównej Marszałka Josepha Joffre'a w Chantilly odbyło się zgromadzenie wodzów koalicji. Zatwierdzono podczas niego pierwotny plan Joffre'a.

Plan zakładał, że główne przełamanie frontu ma nastąpić na zachodzie, ponieważ tam Niemcy dysponowali największymi siłami (129 dywizji z ogólnej liczby 204). Francuzi i Brytyjczycy zgodnie z planem Joffre'a mieli zaatakować z zaskoczenia Niemców w chwili przegrupowania wojsk z jednych linii na drugie.

Na Naczelnego wodza Francuzi wybrali gen. Roberta Nivelle'a, który wsławił się w bitwie pod Verdun. Nivelle naniósł poprawki do planu Joffre'a, w którym przewidywał zaskakujące potężne uderzenie, trwające od 24 do 48 godzin, mające spowodować przerwanie frontu i przejście do wojny ruchomej. Nivelle zmienił również miejsce ofensywy przesuwając ją w kierunku wschodnim. Uderzenie zaplanowano na 15 lutego 1916, ale w związku z wcześniejszym przegrupowaniem wojsk niemieckich termin kilka razy zmieniano. Ostatecznie ofensywę rozpoczęli Brytyjczycy 9 kwietnia, przesuwając się o 5 kilometrów w głąb pozycji niemieckich.

Ofensywa zakończyła się jednak klęską ententy. Generał Nivelle utracił początkowe zaufanie i został zdymisjonowany. Niedługo później w armii francuskiej doszło do buntu. Dopiero następca Nivelle'a, Philippe Pétain, zdołał przywrócić we francuskich szeregach dyscyplinę nadwątloną dużymi stratami osobowymi.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)