MEGAMOCNI

9 lutego - Międzynarodowy Dzień Pizzy

kalendarz kuchnia pizza

Dodano 2014-02-09 13:10:01 | Autor: Emil Kowalski

Dzisiaj jest dzień dla smakoszy pizzy. Ta potrawa podbiła niemal całą ziemię. Nadaje się niemal na każdą okazję a szczególnie gdy chcemy zjeść coś namieście, na szybko podczas przerwy w pracy.

Dzisiejsza pizza pochodzi z Włoch. Pizza, pierwotnie to placek z wytrawnego ciasta makaronowego, potem zaczęto używać ciasta drożdżowego. Na tym placku często układamy wiele innych dodatków a jednym z podstawowych jest ser.

Jednym z przepisów jest: placek ciasta drożdżowego smarowany sosem pomidorowym, pokryty serem mozzarella i ziołami, pieczony w piecu w wysokiej temperaturze. Większość odmian tej potrawy podaje się na gorąco lecz jest popularne spożywanie jej również na zimno.

Jednak trzeb wiedzieć, że pierwsze placki pizzy były smażone w starożytnej Grecji. Pierwotne potrawy typu pizza to również Grecja. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Z Grecji (ok. 500 p.n.e.) trafiły do starożytnego Rzymu.

Prekursorem pizzy w dzisiejszej postaci jest neapolski piekarz Raffaele Esposito. Nazwa pierwsze pizzy jaka zostałą stworzona właśnie przez tego piekarza, to Margherita. Została ona przyrządzona na cześć królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej.