MEGAMOCNI

9 maja - Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, Dzień Europy

kalendarium narodowe święta

Dodano 2013-05-09 10:42:29 | Autor: Jacek Gibel

Obchodzimy dziś Dzień Zwycięstwa. To jedno z bardziej charakterystycznych świąt w państwach obszaru postradzieckiego i krajach bloku wschodniego, upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie.

W Polsce dzień ten obchodzony jest jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. W latach 1946–1989 święto obchodzono uroczyście, a w okresie 1945–1950 był to dzień wolny od pracy.

9 maja jest za to dniem wolnym od pracy w Rosji, nawet jeśli wypada on w weekend - w takim przypadku wolny jest najbliższy poniedziałek. U naszego wschodniego sąsiada Dzień Zwycięstwa jest jednym z głownych świąt państwowych. Co roku na Placu Czerwonym w Moskwie odbywa się huczna impreza przy okazji obchodów Dnia.

Na Ukrainie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności to jedyny dzień w roku kiedy mieszkańcy Ukrainy mają wstęp wolny do zamkniętej strefy znajdującej się obok Czarnobyla, gdyż w tym czasie pożar reaktora nr IV został prawie całkowicie ugaszony.

Dzień 9 maja to również oficjalny symbol Unii Europejskiej. Święto ustanowiono w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana. Dzień ten czasami jest nazywany Dniem Unii Europejskiej, choć nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach UE.

zdj. kremlin.ru

(inf. własna/Wikipedia)