MEGAMOCNI

9 października - Światowy Dzień Poczty

kalendarz poczta

Dodano 2013-10-09 07:53:33 | Autor: Jacek Gibel

W 1969 roku na kongresie w Tokio Światowy Związek Pocztowy (Universal Postal Union, UPU) ustanowił Światowy Dzień Poczty, przypadający na 9 października.

Data nie jest przypadkowa - 9 października 1874 został podpisany na konferencji w Bernie Traktat Berneński, powołujący do życia, jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych, Światowy (Powszechny) Związek Pocztowy.

Celem Światowego Dnia Poczty jest uświadomienie społeczeństwu roli sektora usług pocztowych w codziennym życiu ludzi i przedsiębiorstw oraz podkreślenie jego wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy krajów. Obchody Dnia mają zachęcić państwa członkowskie ONZ do podjęcia działań w ramach programu w celu zwiększenia świadomości o znaczeniu poczty i jej działalności wśród społeczeństwa oraz mediów na skalę krajową.

W wielu krajach 9 października obchodzony jest jako święto pracy, a wielu pocztowców w tym dniu promuje nowe produkty i usługi. Często też przy okazji święta poczty nagradzają i wyróżniają najlepszych pracowników.

W Polsce na 9 października przypada też, obchodzone od 1956 roku, inne pocztowe święto - Dzień Znaczka. Z okazji pierwszego Dnia Znaczka wydano okolicznościowy bloczek z podobiznami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Wikipedia)