MEGAMOCNI

Aborcja dzieci niepełnosprawnych - Polacy są przeciwni

aborcja autyzm Dzieci rodzina życie

Dodano 2013-08-28 15:08:17 | Autor: Emil Kowalski

Problem aborcji, kogo by nie dotyczyła, jest tematem, który wzbudza wiele kontrowersji. Nad jej legalizacją zastanawia się wielu działaczy środowiskowych, politycy oraz kościół, który jest przeciwny. Temat ten dotyczy przede wszystkim sfery moralnej i ludzkich zasad oraz uczuć.

Nie trzeba być katolikiem, chrześcijaninem czy też ojcem lub matką, żeby stwierdzić, że życie człowieka jest najważniejsze. Dlatego też, powstaje wiele tez dotyczących tego kiedy, człowieka można nazwać człowiekiem. Są tacy, którzy twierdzą, że dopiero po urodzeniu można powiedzieć o człowieku a nie gdy jest noszony w brzuchu matki. Są też spekulacje nad określeniem okresu ciąży, w którym to można stwierdzić, że człowiek już istnieje. Inni  uznają, w szczególności chrześcijanie i księża, że człowiek już jest od momentu zapłodnienia komórki jajowej w łonie kobiety. NA ten temat, można by długo dyskutować i pewnie sprzeczać się.

Ale sprawa dotyczy dzieci niepełnosprawnych a dokładniej, dzieci nienarodzonych. Ostatnimi czasy, pojawiają się również propozycje co do aborcji, gdy już podczas noszenia dziecka w łonie matki, można stwierdzić jego niepełnosprawność. Dotyczy to również samych niepełnosprawnych matek, u których istnieje podejrzenie, iż urodzą niepełnosprawne dziecko a tym samym, potem ze względu na swoją chorobę, nie będą mogły się nim zająć. W tej kwestii powstaje także wiele dyskusji.

Przeprowadzono również badania opinii publicznej wśród obywateli Polski, co do poparcia aborcji dzieci niepełnosprawnych. Grupa IQS na zlecenie Fundacji Pro - Prawo do życia, przeprowadziła takie z których wynikło, że 60 proc. Polaków jest za zakazem aborcji (lub jest „raczej”) na dzieciach niepełnosprawnych i jest to o 10% więcej niż w roku ubiegłym. Przeciwników zakazu było 26% czyli o 1% więcej niż w 2012 roku. 69 procent osób przeciwnych aborcji, to ludzie w wieku 20 – 29 lat. Liczba osób nie mających zdania to 14% ankietowanych czyli o 9% mniej niż rok temu.

Badanym zadano pytanie: Czy zgadza się Pan/i czy też nie zgadza z następującym stwierdzeniem "Dzieci z Zespołem Downa mają prawo się urodzić, dlatego aborcja niepełnosprawnych dzieci powinna być zakazana".

zdj. sxc.hu