MEGAMOCNI

Access City Award 2015 - nagroda dla miasta przyjaznego niepełnosprawnym

bez_barier konkurs miasta nagrody UE

Dodano 2014-06-10 07:27:35 | Autor: Jacek Gibel

W miniony czwartek Komisja Europejska zainaugurowała kolejną, piątą już edycję zmagań o europejską nagrodę dla miast dostępnych dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych – Access City Award 2015. Jest to forma wyróżnienia dla miast starających się o zapewnienie wymienionym grupom społecznym dostępu do przestrzeni publicznych, komunikacji miejskiej czy technologii komunikacyjnych.

W poprzednich czterech edycjach nagrody Access City Award wzięło udział łącznie 171 miast. Nagroda stanowi część szerszych starań UE na rzecz budowania Europy bez barier: poprawa dostępności niesie za sobą długotrwałe korzyści gospodarcze i społeczne dla miast, zwłaszcza w kontekście starzenia się społeczeństwa. Miasta liczące co najmniej 50 000 mieszkańców mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu do 10 września 2014 r.

Osoby niepełnosprawne wciąż napotykają zbyt wiele przeszkód w życiu codziennym, dlatego też postanowiliśmy uczynić dostępność głównym elementem strategii budowania Europy bez barier. Konkurs Access City Award to okazja dla miast w całej Europie do zaprezentowania swych wysiłków w dążeniu do zwiększenia dostępności życia miejskiego dla wszystkich mieszkańców. Cieszy mnie fakt, że w europejskich miastach stosuje się tak wiele dobrych praktyk. Dostępność stwarza nowe możliwości biznesowe i może stanowić znaczący bodziec dla innowacji i wzrostu gospodarczego. Zachęcam wszystkie miasta w Europie do uczestnictwa w tej wspaniałej inicjatywie, a zarazem do wspólnego budowania Europy dostępnej dla każdego - mówi wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości.

Komisja Europejska przedstawi zwycięzców 3 grudnia 2014 r. w Brukseli, podczas konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przyznane zostaną nagrody za trzy czołowe miejsce oraz cztery wyróżnienia specjalne za osiągnięcia w czterech głównych obszarach, których dotyczy konkurs:

  • budynki i przestrzeń publiczna,
  • transport i powiązana infrastruktura,
  • technologie informacyjno-komunikacyjne, w tym nowe technologie (ICT),
  • obiekty użyteczności publicznej i usługi publiczne.

Informacje na temat konkursu Access City Award

Nagrodę Access City zainicjowano w 2010 r., by podnieść poziom świadomości dotyczącej niepełnosprawności i promować inicjatywy zwiększające dostępność w europejskich miastach liczących co najmniej 50 000 mieszkańców. Konkurs ma na celu zapewnienie równego dostępu do życia miejskiego dla osób niepełnosprawnych.

Nagrodę przyznaje się miastu, które wyraźnie i trwale poprawiło dostęp do podstawowych aspektów życia miejskiego oraz posiada konkretne plany na dalszy rozwój. Nagroda obejmuje działania w następujących dziedzinach:

  • budynki i przestrzeń publiczna,
  • transport i powiązana infrastruktura,
  • technologie informacyjno-komunikacyjne, w tym nowe technologie (ICT),
  • obiekty użyteczności publicznej i usługi publiczne.

Proces selekcji kandydatów do nagrody Access City Award 2015 przez jury na szczeblu europejskim

Każde krajowe jury, w oparciu o kryteria opracowane przez Komisję Europejską, może wybrać co najwyżej trzy miasta. Będą one następnie oceniane przez jury na szczeblu europejskim.

W jaki sposób można wziąć udział?

Zgłoszenia należy składać za pośrednictwem Internetu, wypełniając i przesyłając formularz zgłoszeniowy najpóźniej do 10 września 2014 r.

Zwycięzcy i wyróżnione miasta w poprzednich edycjach

W pierwszej edycji konkursu w 2010 r. wzięło udział 66 miast z 19 państw. Zwyciężyła hiszpańska Ávila. Wyłoniono również troje pozostałych finalistów: Barcelonę (Hiszpania), Kolonię (Niemcy) i Turku (Finlandia).

Rok później liczba aplikacji zwiększyła się niemal dwukrotnie - do 114 miast z 23 krajów członkowskich. Zwyciężyło austriackie miasto Salzburg. Zdobywcami pozostałych trzech nagród zostały: Kraków, Marburg (Niemcy) oraz Santander (Hiszpania). Przyznano również cztery wyróżnienia: Terrassa (Hiszpania) - za budynki i przestrzenie publiczne, Lublana (Słowenia) - za transport i powiązaną z nim infrastrukturę, Ołomuniec (Czechy) - za technologię informacyjno-komunikacyjną oraz Grenoble (Francja) - za obiekty użyteczności publicznej i usługi publiczne.

Główną nagrodę w 2012 r. zdobył Berlin. Do finału dotarły także Nantes (Francja) i Sztokholm (Szwecja), zaś wyróżnienia otrzymały: Pampeluna (Hiszpania) w kategorii budynków i przestrzeni publicznej, Gdynia w kategorii transportu i powiązanej infrastruktury, Bilbao (Hiszpania) w kategorii technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym nowych technologii, oraz Tallaght (Irlandia) w kategorii obiektów użyteczności publicznej i usług publicznych.

W ostatniej, zeszłorocznej edycji (102 miasta z 23 krajów) zwyciężył Göteborg (Szwecja). Drugie miejsce przypadło Grenoble (Francja), trzecie - Poznaniowi. Wyróżnienia powędrowały do: Belfastu (Wielka Brytania), Drezna (Niemcy), Burgos i Málagi (oba Hiszpania).

Więcej informacji

Dodatkowe informacje o konkursie Access City Award znajdują się pod adresem:
http://ec.europa.eu/justice/events/access-city-award-2015/index_pl.htm
http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/award/index_en.htm

zdj. ec.europa.eu

(inf. własna/ec.europa.eu)