MEGAMOCNI

Alan Oliveira - brazylijski następca Pistoriusa?

cykl lekkoatletyka sport

Dodano 2014-01-15 09:44:39 | Autor: Jacek Gibel

Jeszcze do niedawna najsłynniejszym – i właściwie jedynym szerzej kojarzonym – sportowym blade runnerem był Oscar Pistorius. Ostatnio o Australijczyku, który przecierał niepełnosprawnym biegaczom szlaki do igrzysk olimpijskich, głośno jest głównie za sprawą oskarżenia o morderstwo. Coraz częściej wspomina się jednak o innym lekkoatlecie, który już wkrótce może rywalizować z pełnosprawnymi sprinterami.

Mowa o Alanie Fontelesie Cardoso Oliveirze, 21-latku z Maraby, mistrzu paraolimpijskim z Londynu na dystansie 200 metrów. Brazylijczyk stracił obie nogi w wyniku sepsy, mając 21 dni. Jako 8-latek zajmował się już lekkoatletyką, a w wieku 13 lat, na drewnianych protezach, startował w pierwszych poważnych zawodach w kraju. Dwa lata później ścigał się już na sprzęcie z włókna węglowego, krótko przed swoimi pierwszymi igrzyskami paraolimpijskimi, w których wziął udział jako szesnastolatek.

W Pekinie Oliveira wywalczył srebrny medal w sztafecie 4x100 m, zajmując dopiero siódme miejsce w finale 200 metrów, daleko za zwycięskim Oscarem Pistoriusem. Brazylijczyk zrewanżował się faworyzowanemu biegaczowi z Afryki cztery lata później, w Londynie, zdobywając złoty medal z czasem 21,45s. Pistorius był tym razem lepszy w sztafecie, której Oliveira z kolegami nie ukończył z powodu dyskwalifikacji.

Rok później, podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Lyonie, biegacza z RPA nie było w stawce zawodników. Wtedy Alan pokazał swój kunszt, zdobywając tytuły mistrzowskie na dystansach 100, 200 i 400 metrów, a także dokładając do tego srebrny krążek w sztafecie 4x100 m.

Parę dni później, podczas zawodów upamiętniających pierwszą rocznicę londyńskiej paraolimpiady, Oliveira wziął udział w najszybszym biegu amputantów w historii. Wynikiem 10,57s poprawił o 0,2s własny rekord świata na 100 metrów, wyprzedzając Richarda Browne’a – który również ustanowił najlepszy wynik w historii w klasyfikacji zawodników z jedną amputowaną nogą.

To właśnie wtedy pojawiły się poważniejsze spekulacje dotyczące – śladem Pistoriusa -  udziału niepełnosprawnych sprinterów, w tym właśnie Brazylijczyka, w największej „pełnosprawnej” imprezie, tym bardziej, że igrzyska odbędą się w Rio de Janeiro. Oliveira w 2013 roku poprawił rekord świata na 200 metrów o 0,64s, a na dwukrotnie krótszym dystansie, w przeciągu roku od olimpiady, aż o 0,76s. Coraz głośniej mówi się o tym, że o ile biegacz z RPA nie jest poważnym zagrożeniem dla najlepszych 400-metrowców, o tyle Brazylijczyka, zwłaszcza jeśli dalej będzie czynił podobne postępy, w Rio stać nawet na walkę o medale. Na paraolimpiadzie z pewnością będzie jednym z głównych pretendentów do złota.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Alan Oliveira

Dyscyplina: Lekkoatletyka

Niepełnosprawność: Brak nóg