MEGAMOCNI

Alzheimer wykrywalny dziesięć lat przed wystąpieniem objawów?

alzheimer badania choroby ezdrowie

Dodano 2013-08-19 09:18:45 | Autor: Jacek Gibel

Naukowcy mają nadzieję, że nowy test pozwoli wykryć chorobę Alzheimera co najmniej dziesięć lat przed wystąpieniem objawów.

Odkryto, że spadek poziomu pewnego typu materiału genetycznego może zwiastować zwiększone ryzyko Alzheimera. Ten marker biologiczny znajduje się w płynie mózgowo-rdzeniowym co najmniej 10 lat przed tym, jak objawy stają się wyraźne.

Obecnie jedynym sposobem dokładnego zdiagnozowania choroby jest analiza neuropatologiczna post mortem. Hiszpańscy naukowcy z Instytutu Badań Biomedycznych w Barcelonie uważają, że odkryli marker sugerujący rozwój Alzheimera na długo przed wystąpieniem objawów. Ich zdaniem takim sygnałem może być spadek zawartości mitochondrialnego DNA (mtDNA) w płynie mózgowo-rdzeniowym. Obniżenie poziomu mtDNA ma odzwierciedlać zmniejszoną zdolność mitochondriów do zasilania komórek mózgowych, prowadzącą ostatecznie do ich obumarcia.

Jak powiedział dr Ramon Trullas: jeśli nasze wstępne odkrycia zostaną poparte w innych laboratoriach, wyniki zmienią sposób, w jaki obecnie postrzegamy przyczyny Alzheimera. To odkrycie może umożliwić poszukiwanie bardziej efektywnych terapii, które mogą zostać zastosowane we wstępnej fazie.

Interesują Cię podobne tematy - zajrzyj tu - E-Zdrowie

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Daily Mail)