MEGAMOCNI

Amerykańscy weterani na polskich rowerach

bez_barier handbike

Dodano 2013-09-25 07:58:12 | Autor: Jacek Gibel

Niepełnosprawny sportowiec z Dolnego Śląska skonstruował rowery, którymi jeżdżą między innymi amerykańscy weterani z Iraku i Afganistanu. Sprzęt, który podbija świat, powstał z miłości do gór.

Nasza firma produkuje sprzęt sportowy dla osób niepełnosprawnych, nie tylko dla weteranów. Tak się złożyło, że dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych cieszą się nasze górskie rowery, które służą do tego, by można było wjeżdżać w miejsca niedostępne dla wózka - powiedział Jarosław Rola w wywiadzie dla TVN24.

Rola, produkujący sprzęt dla firmy SPORT-ON, stworzył pojazdy między innymi dla warszawskiej wypożyczalni handbike'ów. Jego rowery "wygladają jak małe wyścigówki". Napędzane siłą rąk, mają też zamontowany z tyłu elektryczny silniczek wspomagający słabszych fizycznie użytkowników.

Ekspansja na rynek amerykański rozpoczęła się od poznania przez Rolę weterana wojennego ścigającego się na rowerach szosowych. Zainteresowała go ta konstrukcja i postanowił, że zajmie się rozpropagowaniem tego w Stanach Zjednoczonych - opowiada. Sprzęt kupuje organizacja pomagająca weteranom wojennym w dostosowaniu się do nowej sytuacji po wypadkach.

Pierwszy rower Rola zbudował dla siebie. Mężczyzna stracił obie nogi w wypadku, a jego chęć powrotu w góry została zahamowana brakiem odpowiedniego sprzętu na rynku. Wraz z bratem stworzył więc odpowiedni pojazd.

W 2006 roku Jarosław Rola jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec zdobył Śnieżkę na rowerze. Po tym wydarzeniu zaczęły zgłaszać się do niego inne osoby, które też chciałyby jeździć na podobnym sprzęcie.

Jestem dumny, że z naszej niewielkiej firmy rowery docierają na cały świat - powiedział wynalazca.

zdj. sc.org.pl

(inf. własna/tvn24.pl)