MEGAMOCNI

Anna Harkowska - kolarka ze stali

cykl kolarstwo parakolarstwo sport

Dodano 2014-04-09 11:46:47 | Autor: Jacek Gibel

Polska nie jest może krajem produkującym zawodników zdolnych wygrywać takie imprezy jak Tour de France czy Vuelta a España, jednak nie można powiedzieć, że brakuje nam znanych cyklistów. Lang, Spruch, Włoszczowska, Wilk czy Kwiatkowski to nazwiska z pewnością rozpoznawane w kolarskim świecie. Do tej grupy można też zaliczyć Annę Harkowską.

Jutro w meksykańskim Aguascalientes rozpoczną się kolejne mistrzostwa świata w parakolarstwie torowym. W skromnej polskiej reprezentacji nie zabraknie Harkowskiej, z którą znów wiązane są wielkie nadzieje.

Ponad dekadę temu studentce Uniwersytetu Szczecińskiego nie dawano szans na powrót do sportu – pod znakiem zapytania stało nawet normalne funkcjonowanie. Idąc na przystanek, została potrącona przez pędzący samochód. W szpitalu okazało się, że doznała aż dwudziestu sześciu złamań.

Przeszłam sześć operacji, a lekarze nie dawali mi szans na wyzdrowienie, tłumacząc, że kości nie wytrzymają obciążenia i dlatego całą nogę trzeba na stałe usztywnić – mówi cyklistka.

Odwrócił się od niej i macierzysty klub Bo-Go Szczecin, i uczelnia, której wykładowca miał stwierdzić, że nie chce widzieć takich kalek na „jego” uczelni. Harkowska pokazała jednak hart ducha – ukończyła studia w Szczecinie, a później jeszcze podyplomowe z fizjoterapii na poznańskiej AWF.

W 2006 roku zdobyła pierwszy medal po wypadku – brązowy krążek na 3000 m podczas torowych mistrzostw Polski w Szczecinie. Warto nadmienić, że Harkowska startowała wówczas – podobnie jak podczas wielu innych imprez – z kolarzami pełnosprawnymi. Na swoim koncie ma medale zdobywane zarówno na torze kolarskim, jak i w wyścigach szosowych – złoto górskich mistrzostw Polski w 2011 roku, srebro tej imprezy dwa lata wcześniej, brązowe medale w wyścigu szosowym ze startu wspólnego w 2007 i 2008 roku. Z powodzeniem startowała również w imprezach parakolarskich, skąd przywiozła między innymi trzy srebrne medale paraolimpijskie (wyścig ze startu wspólnego, jazda indywidualna na czas w kolarstwie szosowym; 3000 m na dochodzenie w kolarstwie torowym) z Londynu, a także medale mistrzostw świata. Na podium stawała między innymi w Manchesterze (2009), Baie-Comeau (2010, 2013) i Roskilde (2011). W zeszłym roku zresztą ponownie pokazała, że jest zawodniczką nie do zniszczenia – na dwa tygodnie przed mistrzostwami uległa poważnemu wypadkowi i chyba tylko ona wierzyła, że uda jej się nie tylko pojechać do Kanady, ale przywieźć stamtąd medale. Najpierw zajęła drugie miejsce w jeździe indywidualnej na czas, a dzień później przegrała złoto w wyścigu ze startu wspólnego zaledwie o pięć sekund.

Czy w Meksyku powiększy swój dorobek medalowy? Wszystko wskazuje, że jest to bardzo prawdopodobne.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Anna Harkowska

Dyscyplina: Kolarstwo

Niepełnosprawność: Niedowład nogi