MEGAMOCNI

Anna Wąsikiewicz - "W malarstwie odkryłam, swoją niezależną przestrzeń"

artyści kultura malarstwo

Dodano 2013-06-03 12:15:40 | Autor: Emil Kowalski

Anna Wąsikiewicz jest artystką plastykiem, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie Oddział Toruń. Jej prace wystawiane były w Brukseli i Paryżu w polskiej Galerii "NATTA" przy Rue De La Madeline oraz Oedheim w Niemczech, wiele prac znajduje się w galeriach prywatnych w Niemczech, Anglii i Holandii.

Pani Anna, zaprojektowała logo dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Dorosłym z Niepełnosprawnością intelektualną OLIGO we Włocławku. Czynnie uczestniczy w programach integracyjnych.

Anna Wąsikiewicz  urodziła się w Kłodawie w niewielkim miasteczku w Wielkopolsce posiadającym długą historię  i znanym  współcześnie z największej czynnej kopalni soli. Z wykształcenie jest technologiem. We Włocławku - miasta z wyboru jak sama podkreśla  mieszka od 25lat.

Pani Anna czynnie uczestniczy w życiu artystycznym. Wykazuje się również jako organizator wielu plenerów malarskich warsztatów z dziećmi i aukcji na rzecz dzieci skrzywdzonych przez los. Bierze udział w konkursach i wystawach dla niepełnosprawnych (m.in. "Łódzkie warte utrwalenia i pokazywania" w 2009 roku).

Mówiąc o swojej twórczości, Pani Anna ukazuje:

"Podobnie jak Chełmońskiego czy Stanisławskiego fascynuje mnie naturalny, nieskażony cywilizacją krajobraz, zmieniający się z każdą porą roku."

Pejzażyk (2013 rok)

"Chcę wypowiedzieć to co  niewypowiedzialne. Uchwycić to, co stanowi najgłębszy, tajemniczy sens naszego bytu."

Kobieta damą jest - 2013 rok

Brała udział w 35 wystawach zbiorowych m.in. w Bydgoszczy, we Włocławku, Aleksandrowie, Brześciu Kujawskim, Radziejowie, Smólniku, Dolinie Charlotty, Goreniu Dużym, Rawie Mazowieckiej, Łodzi, Piasecznie i Grójcu oraz 15 wystaw indywidualnych m.in.  we Włocławku, Radziejowie,  Kłodawie, Kowalu, Brześciu Kujawskim, Lubrańcu.

Słoneczniki w polu - Anna Wąsikiewicz

Maluje, wykorzystując różne techniki takie jak: olej, akryl, akwarela i tusz. Jednak jak sama twierdzi, najbardziej preferuje prace tworzone techniką olejną - "mają duszę i pozytywną energię" - mówi. Głównym źrółem jej prac i natchnienia, jest natura, przestrzeń a jej obrazy są osobistą wypowiedzią. 

Maluje rónież abstrakcyjnie:

Fascynacja

Jej idolem jest Wyspiański i uwielbia prace takich malarzy jak Monet, Van Goch oraz pejzaże Jana Stanisławskiego. O portretach wypowiada się:

"W portretach trzeba być dobrym, powinny  być  przede wszystkim psychologiczne, nie można nic upiększać lub retuszować, bo to już nie jest portret."

Ponadto jej prace można znaleźć w kalendarzach z 2009 i 2010 oraz w Katalogach z tych lat wydanych przez Stowarzyszenie Nasza Galeria w Łodzi, a także na jej stronie internetowej: http://www.annawasikiewicz.masternet.pl