MEGAMOCNI

Anoreksja może mieć powiązanie z autyzmem

anoreksja autyzm

Dodano 2013-08-09 13:05:03 | Autor: Jacek Gibel

Brytyjscy naukowcy odkryli, że skłonności dziewcząt do liczenia kalorii i anoreksja może być powiązana z autyzmem, dużo częściej spotykanym u chłopców.

Nastolatki z anoreksją - jak wykazały badania - mają ponadprzeciętną ilość cech przypisywanych autystykom. Część z nich może nawet mieć niezdiagnozowany jeszcze autyzm.

Odkrycie i zrozumienie związku pomiędzy tymi dwiema chorobami może prowadzić do nowych sposobów leczenia anoreksji.

Badacze z Uniwersytetu Cambridge poddali badaniom 66 nastolatek w wieku od 12 do 16 lat, porównując następnie wyniki z 1600 zdrowych dziewczyn w tym samym wieku.

Badane z anoreksją okazały się słabiej okazywać empatię, podobnie jak ludzie z autyzmem, a także uzyskały wyższe wyniki w testach z "systematyzacji". Szerszy test wykazał, że anorektyczki pięciokrotnie częściej uzyskiwały wyniki w granicach typowych dla osób z autyzmem.

Simon Baron-Cohen, psycholog i twórca teorii E-S, powiedział: Tradycyjnie anoreksja była traktowana jedynie jako zaburzenie odżywiania. To badanie sugeruje jednak, że umysł osoby z anoreksją może mieć sporo wspólnego z umysłem autystyka. W obu przypadkach widać silne zainteresowanie systemami. W przypadku anorektyczek, chodzi tu o system dotyczący wagi, figury i ilości spożywanego pokarmu.

Badacze stwierdzili, że być może da się pomóc anorektykom przez przeniesienie ich uwagi z jedzenia na jazdę konną, wioślarstwo lub inne aktywności, które wymagają podporządkowania się wielu regułom i schematom.

Jak dodał dr Tony Jaffa, współprowadzący badanie, odkrycie, że niektórzy pacjenci z anoreksją mogą potrzebować pomocy również z komunikacją i dostosowaniem się do zmian, daje nam nowe możliwości leczenia.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Daily Mail)