MEGAMOCNI

Baza uczelni przyjaznych niepełnosprawnym

studenci szkoła uczelnia

Dodano 2013-01-23 09:05:40 | Autor: Jacek Gibel

Bycie niepełnosprawnym wcale nie musi oznaczać skróconej edukacji. Na naszych uczelniach stosunkowo niewiele jest osób np. poruszających się na wózkach inwalidzkich, a odcięcie zwłaszcza tej grupy społecznej od wykształcenia jest dla niej szczególnie niepożądane. Coraz więcej uczelni jednak chwali się na swoich stronach przystosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych, choć w wielu przypadkach brak tu konkretów.

Na szczęście istnieje miejsce, gdzie tego typu informacje są możliwie jak najbardziej precyzowane. Mowa o portalu przyjaznestudia.pl, który tworzy bazę danych uczelni wraz z opisanymi ułatwieniami dla niepełnosprawnych. Sama strona głosi: Idea naszego portalu jest prosta. Stworzyć największa w Polsce bazę informacji na temat uczelni wyższych, które są przyjazne osobom niepełnosprawnym. Nikt lepiej od nas (ludzi zaangażowanych w ten projekt) nie wie tego jak trudno w naszym kraju jest podjąć naukę osobom niepełnosprawnym na studiach wyższych. Może bierze się to z tego, ze sami jesteśmy niepełnosprawni i wiemy jak „łatwo" jest znaleźć przyjazna uczelnie.
 
Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć pierwszą w Polsce mapę uczelni zapewniających łatwy dostęp do wiedzy osobom z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami . Pamiętaj! Niezależnie od tego czy poruszasz się na wózku, nie słyszysz, nie widzisz lub masz problem z samodzielnym funkcjonowaniem – NIE PODDAWAJ SIE!

Obecnie na stronie opisane jest zaledwie 12 placówek, choć zaproszenia dostało ponad 200 uczelni. Projekt ma jednak dopiero dwa miesiące, więc może ten wynik nie jest tak zły. Pewnie w okresie pomaturalnym, kiedy abiturienci będą dokonywać wyboru uczelni wyższej, takie informacje będą dla nich szczególnie istotne i wtedy możemy spodziewać się znacznie aktywniejszej autopromocji uniwersytetów czy politechnik na portalu. W końcu niepełnosprawny student wcale nie musi być gorszy od pełnosprawnego kolegi.

Uwaga!

Jesli masz swoje miejsce przyjazne dla osób niepełnosprawnych lub niedostosowane do ich potrzeb, możesz takie dodać do naszego zbioru na mapie pod linkiem DODAJ MIEJSCE.

zdj. sxc.hu