MEGAMOCNI

Bethany Hamilton - jednoręczna surferka

cykl sport surfing

Dodano 2013-10-30 10:00:03 | Autor: Jacek Gibel

Surfing to mało znana w Polsce dyscyplina sportu i w zasadzie trudno się dziwić – szusowanie na desce po Bałtyku nie wydaje się rozsądnym pomysłem, a do oceanu daleko. W Stanach Zjednoczonych, w tym na Hawajach, skąd pochodzi bohaterka tego odcinka „Łamiąc bariery”, to jednak bardzo popularne i dochodowe zajęcie.

Takie nazwiska jak Andy Irons, Kelly Slater czy Lisa Andersen znane są chyba każdemu fanowi dyscypliny. Dekadę temu głośno zrobiło się jednak o 13-letniej wówczas Bethany Hamilton.

Urodzona w Lihue na Hawajach Hamilton prawdopodobnie nie była najlepszą zawodniczką w swojej grupie wiekowej, choć już jako ośmiolatka wygrała zawody Rell Sun Menehune, a cztery lata później triumfowała w amatorskiej dywizji open NSSA. Przełomowy w jej życiu stał się rok 2003. Trzynastolatka, niemal równo dziesięć lat temu, bo 31 października, została zaatakowana przez rekina tygrysiego, który odgryzł jej lewą rękę tuż poniżej ramienia. Hamilton straciła ponad 60 procent krwi i cudem uszła z życiem.

Niecały miesiąc później wróciła jednak do deski. Wydaje mi się, że moją motywacją była miłość do sportu i do oceanu­ – pisze na swojej stronie internetowej – a także nadzieja, że mój styl życia nie zmieni się drastycznie. Dużo bardziej niż powrotu do wody bałam się, że nie będę mogła więcej surfować, przez co moje życie wywróciłoby się do góry nogami.

Pierwotnie trenowała na specjalnej, dłuższej i grubszej desce, umożliwiającej jej łatwiejsze manewrowanie. Ani ja, ani nikt z mojej rodziny nigdy nie słyszał o jednoręcznym surferze, więc nie wiedziałam, czy jest to w ogóle możliwe – pisze. W zawodach wystartowała już na początku stycznia 2004 roku. W tym samym sezonie zajęła 5 miejsce w turnieju organizowanym przez NSSA. Za 2004 rok zgarnęła zresztą dwie statuetki – ESPY Award za najlepszy powrót i specjalną Courage Teen Choice Award – gdzie nagrodą była… pełnowymiarowa deska surfingowa.

W sezonie 2005 – najlepszym w karierze – Hamilton wygrywała dwukrotnie – ponownie w zawodach NSSA i turnieju O'Neill Island Girl Junior Pro. Były to jej ostatnie wygrane zawody, choć w kolejnych latach wciąż plasowała się w czołówce, zajmując między innymi piąte miejsce na mistrzostwach kraju U18 w 2006 roku czy stając na najniższym stopniu podium w Rio i na mistrzostwach świata juniorów – już jako profesjonalistka (2009).

Hamilton jest autorką książki Soul Surfer (w Polsce wydanej jako Surferka), opisującej jej zmagania z niepełnosprawnością i przeżycia z okresu rekonwalescencji. O samym wypadku nie lubi jednak mówić. Na podstawie książki w 2011 roku powstał film o tym samym tytule. W rolę surferki wcieliła się AnnaSophia Robb, choć wiele scen na desce wykonała sama Bethany. Amerykanka wystąpiła też w wielu programach telewizyjnych, m.in. u Jaya Leno i Oprah Winfrey.

Mało kto wie także o tym, że Hamilton – poza karierą surferską – w tym roku wystartowała jako pilot w samochodowym rajdzie Rallye Aicha des Gazelles w Maroku. Razem z kierowcą Chrissie Beavis zajęła ósme miejsce w zawodach, w których startują wyłącznie kobiece ekipy z całego świata.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Bethany Hamilton

Dyscyplina: Surfing

Niepełnosprawność: Brak lewej ręki