MEGAMOCNI

Bezdomni pomogą niepełnosprawnym

bezdomni pielgrzymka pomoc

Dodano 2014-07-18 09:46:27 | Autor: Jacek Gibel

Już 5 sierpnia rozpocznie się XXIII Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Po raz pierwszy w pomoc niepełnosprawnym zaangażuje się grupa warszawskich bezdomnych, na co dzień wspierana przez Braci Mniejszych Kapucynów.

Bezdomni związani z braćmi kapucynami regularnie uczestniczą w pielgrzymkach do Częstochowy. W tym roku wyruszą z Warszawy już po raz siódmy. Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. odprawioną o godz. 6.00 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w Warszawie.

Z wielką chęcią pomogę niepełnosprawnym w naszej wspólnej pielgrzymce do Pani Jasnogórskiej. Dla mnie to nowe doświadczenie, większa odpowiedzialność i okazja do bliższego poznania nowych ludzi - mówi bezdomny Andrzej, dla którego będzie to już szósta pielgrzymka. Inni bezdomni z równie wielkim zaangażowaniem przyjęli możliwość towarzyszenia osobom niepełnosprawnym.

W tym roku z drugim bezdomnym mieliśmy jechać autostopem do Fatimy, ale jak się dowiedziałem, że bezdomni idą z niepełnosprawnymi do Częstochowy, to bez wahania zmieniłem zdanie - mówi Mirek i dodaje, że przede wszystkim chce podarować niepełnosprawnym swoją bezinteresowną pomoc.

Mamy nadzieję, że dla naszych podopiecznych będzie to szansa nie tylko wzmocnienia ich ducha, ale również poczucia odpowiedzialności, które jest tak ważnym elementem w procesie wychodzenia z bezdomności. W trudzie drogi, mimo zmęczenia i wyczerpania, bezdomni będą musieli zadbać przede wszystkim o powierzoną im osobę niepełnosprawną - twierdzi Anna Niepiekło, koordynator projektów Fundacji Kapucyńskiej.

Idea niewątpliwie integruje dwa środowiska zagrożone wykluczeniem społecznym - osoby bezdomne i niepełnosprawne. Tego typu inicjatywy pokazują jednak, że nawet ludzie mający poważne problemy nie boją się wziąć na siebie odpowiedzialności za los innych, również doświadczonych przez los.

Od 21 lipca do 3 sierpnia organizowana jest zbiórka darów niezbędnych ubogim pątnikom.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/pustyniawmiescie.pl)