MEGAMOCNI

Białostockie władze wspólnie z niepełnosprawnymi ustalają normy dostępności miejsc

architektura bariery białystok miasta

Dodano 2013-10-03 11:36:18 | Autor: Emil Kowalski

Białystok to piękne miasto podlaskie z bogatym zapleczem kulturalnym i wyznaniowym. Zabytkowe kościoły różnych wyznań, muzea, kina, pałace i wiele innych zbytków to zapewne wizytówka stolicy Podlasia.

Władze miast dokładają wszelkich starań do tego aby wszystkie obiekty nie tylko kulturalne, były w pełni dostępne dla każdego. Ponadto Białystok intensywnie rozwija się pod względem infrastruktury i komunikacji.

Urząd białostocki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców niepełnosprawnych, organizuje cykliczne spotkania z nimi dotyczące analizy dotychczasowych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych uchybień budowlanych dotyczących barier architektonicznych. Dzięki takim analizom, które odbywają się w terenie razem z osobami niepełnosprawnymi w tym jeżdżącymi na wózkach inwalidzkich, jest możliwość wyodrębnienia wspólnej drogi w realizacji w/w celów. Na bieżąco są sprawdzane poszczególne obiekty i dochodzi do efektywnych porozumień i wypracowania strategii działania.

Spotkania i spacery, niepełnosprawnych na wózkach wraz z urzędnikami, są przeprowadzane cyklicznie. I podczas ostatniego z nich,  padały pochlebne opinie ze strony osób niepełnosprawnych. Dobrze zostało ocenione centrum miasta. Nieco więcej problemów jest na jego obrzeżach. Natomiast zabytkowe obiekty i ośrodki kulturalne coraz bardziej są przyjazne takim osobom.

Spotkania tego rodzaju są przeprowadzane wraz ze specjalnie utworzoną komisją ds. dostosowania przestrzeni miejskiej.

Taki pomysł jest warty naśladowania, bowiem gdy na bieżąco przed lub w trakcie realizacji poszczególnych prac np. budowlanych, będziemy mogli zasięgać opinii samych zainteresowanych, w tym przypadku osób na wózkach, można będzie szybko skorygować działania i dostosować je tak aby prace nie były skomplikowane i z wiecznymi poprawkami. To jest także oszczędność pieniędzy, bo wiadomo, że każde korekty kosztują dodatkowo. A tych funduszy nigdy nie jest za wiele a zazwyczaj, po prostu brakuje ich w budżetach miejskich.

info. własne