MEGAMOCNI

Białystok otwarty na osoby niepełnosprawne

białystok filharmonia niepełnosprawni opera sztuka teatr

Dodano 2013-03-21 10:37:25 | Autor: Jacek Gibel

Białostoczanie są otwarci na osoby niepełnosprawne. Dobrym tego dowodem była wtorkowa gala społeczno-kulturalna.

Impreza organizowana przez Stowarzyszenie "My Dla Innych" odbyła się już po raz piąty, w tym roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Celem gali - jak powiedział organizator spotkania, Rafał Średziński - było pokazanie osób niepełnosprawnych jako aktywnych i równych społecznie. Często nie potrzebują oni wielkiej pomocy ze strony innych, ale możliwości najzwyklejszego wspólnego funkcjonowania z ludźmi.

W programie gali przewidziana była między innymi sztuka "W beczce chowany" w wykonaniu Grupy Teatralnej "Amulet". Opowiada ona historię rodziny, która postanowiła wychować syna w beczce aby odizolować go od zła świata zewnętrznego.

Goście mogli też obejrzeć prezentację obrazów tworzonych na cieniu oraz film podsumowujący pięcioletnią działalność organizacji, a także dokonania jej podopiecznych. Część artystyczną zakończył wspólny występ uczestników Klubu aktywizacji osób z Niepełnosprawnością Stowarzyszenia "My Dla Innych" razem z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku. Podczas imprezy zainaugurowano też akcję "Jeden Procent dla Białegostoku" - pierwszą tego typu w regionie. Osoby zainteresowane mogą znaleźć wszelkie informacje na temat możliwości udzielenia wsparcia białostockim organizacjom pozarządowym na stronie www.jedenprocent.bialystok.pl.

Wtorkowa gala pokazała, że białostoccy niepełnosprawni nie są pozostawieni samym sobie. W mieście działa wiele podmiotów mających za cel pomoc tej grupie społecznej. Stowarzyszenie "My Dla Innych” to zaledwie jedno z nich. Już wkrótce rozpocznie się kolejny ich projekt, noszący nazwę "Zielone Światło – wsparcie reintegracji zawodowej osób niepełnosprawnych na rynku pracy”.

Informacje o dotychczasowych wydarzeniach i najbliższych działaniach organizacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej http://www.mydlainnych.pl/.

zdj.sxc.hu

(inf. własna/fakty.bialystok.pl)