MEGAMOCNI

Biblioteka Uniwersytecka laureatem w konkursie urbanistycznym

biblioteka UZ

Dodano 2013-11-29 12:15:33 | Autor: Emil Kowalski

Nowy budynek Uniwersytetu Zielonogórskiego, Biblioteka Uniwersytecka została laureatem VI Konkursu Urbanistycznego „Zielona Góra bez barier”. Obiekt został wyróżniony w kategorii budynek użyteczności publicznej powyżej 200 m2.

Ten nowoczesny gmach Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego faktycznie jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zainstalowano podjazd zewnętrzny do obiektu, windę na zewnątrz prowadzącą do holu, windę wewnętrzną, szeroką bramkę kontroli. Do Biblioteki można wejść poprzez automatycznie otwierane drzwi wejściowe. Wewnątrz znajdują się też drzwi wewnętrzne do strefy bibliotecznej, ułatwiające wjazd osobom niepełnosprawnym. Korytarze są szerokie co pozwala na manewrowanie wózkiem. Przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych są toalety. Jest też oświetlenie czujnikowe.

Bibliotek Uniwersytecka, zdj.projekt.bu.uz.zgora.pl

W sumie budynek nie ma żadnych barier, jest dostosowany . Z Zasobów Biblioteki, mogą swobodnie korzystać niedowidzący i niewidomi. Są tam komputery przystosowane do tych osób.  Kadra biblioteczna została odpowiednio przygotowana i przeszkolona w zakresie obsługi osób niepełnosprawnych.

Kompleks Uniwersytetu Zielonogórskiego, należy do najlepiej przygotowanych uczelni pod względem dostępności dla osób niepełnosprawnych. W samym Uniwersytecie studiuje ponad 500 studentów niepełnosprawnych.

info/wzielonej.pl