MEGAMOCNI

Buzz - ekologiczny samochód elektryczny dla niepełnosprawnych

Kraków samochody

Dodano 2014-04-25 12:18:00 | Autor: Jacek Gibel

Elektryczny "Buzz" to ultralekki, ekologiczny pojazd dla niepełnosprawnych stworzony przez studentów Politechniki Krakowskiej. Jego premierowy pokaz odbędzie się w poniedziałek 28 kwietnia podczas Dnia Wynalazków na uczelni.

Autorami "Buzza" są magistranci z Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych na Wydziale Mechanicznym PK: Jerzy Pajerski, Filip Przybylski, Dawid Żmuda i Jarosław Rusek. Pod kierunkiem opiekuna naukowego prof. Witolda Grzegożka stworzyli oni mały, elektryczny pojazd przeznaczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, z którego można korzystać przy użyciu wyłącznie rąk. Użytkownik nie musi przesiadać się z wózka do auta - wjeżdża do środka pojazdu na wózku, który stabilnie zablokowany pełni funkcję fotela kierowcy. Wjazd do pojazdu zapewnia dolna klapa, opadająca do powierzchni drogi (pełni rolę podjazdu) i prosto zamykana wraz górną klapą za pomocą jednego uchwytu.

"Buzz" wykonany jest z materiału kompozytowego, dzięki czemu pojazd waży zaledwie 200 kg bez baterii. Jak mówi prof. Grzegożek, to właśnie masa jest największym atutem "Buzza", dającym mu większy zasięg.

Prototyp studentów PK osiąga prędkość ok. 40 km/h, przy zasięgu około 50 km. Pojazd może być prosto ładowany ze zwykłego gniazdka. Samochód ma niewielkie wymiary - 1,55 m x 2,2 m, dzięki czemu łatwo zaparkować go na małej powierzchni, a nawet wjechać na podjazd dla wózków.

Na światowym rynku nie ma wielu ekologicznych pojazdów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Nasz może konkurować z węgierskim projektem Kenguru niską ceną, łatwą konstrukcją i dwukrotnie mniejszą masą własną - mówi prof. Grzegożek. - Cena Kenguru w USA jest określana na około 15 tys. dolarów. W Europie to ma być ok. 16 tys. euro. Nasz prototyp kosztował ok. 25 tys. zł, a wiadomo, że przy tego typu pracach wynalazczych podejmuje się kosztowne próby, które w produkcji seryjnej już są eliminowane. Seryjnie produkowany "Buzz" mógłby więc być dwa razy tańszy od konkurencji.

"Buzz" to już kolejny projekt dyplomowy studentów Politechniki Krakowskiej - w przeszłości stworzyli oni także m.in. hybrydowy pojazd miejski, trójkołowy przechylny skuter czy bolid wyścigowy.

Pokaz konstrukcji, na którym pojawi się również "Buzz", odbędzie się w poniedziałek 28 kwietnia 2014 r. podczas Dnia Wynalazków na PK (główny kampus uczelni przy ul. Warszawskiej, pawilon konferencyjno-wystawowy „Kotłownia” , godz. 11-14, uroczyste otwarcie o godz. 12).

W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną także najciekawsze rozwiązania małopolskich naukowców, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych wystawach innowacji.

zdj. infokrakow24.pl

(inf. własna/infokrakow24.pl)