MEGAMOCNI

Chantal Petitclerc - najbardziej utytułowana wózkowiczka na bieżni

cykl lekkoatletyka sport

Dodano 2013-10-09 12:53:02 | Autor: Jacek Gibel

Dziś przedstawiamy kolejną zawodniczkę z serii „naj”. Bohaterka jubileuszowego, dwudziestego odcinka „Łamiąc bariery” to najbardziej utytułowana lekkoatletka jeśli chodzi o dorobek medalowy w jednej dyscyplinie sportu.

Chantal Petitclerc w wieku 13 lat straciła władzę w nogach, kiedy spadły na nią drzwi od stodoły. Wtedy dużą rolę w jej życiu odegrał Gaston Jacques, szkolny trener, który przekonał Kanadyjkę do rozpoczęcia zajęć na basenie by wzmocnić jej wytrzymałość i siłę fizyczną. Był to pierwszy kontakt Petitclerc ze sportem.

Pięć lat później Chantal spotkała Pierre’a Pomerleau, trenera na najstarszej kanadyjskiej uczelni – Uniwersytecie Laval – i rozpoczęła karierę lekkoatletyczną. Na domowej produkcji wózku wzięła udział w pierwszym swoim wyścigu, w którym zajęła ostatnie miejsce daleko za pozostałymi zawodnikami, jednak jej miłość do ścigania się na kółkach rozkwitła.

W wieku 23 lat Petitclerc wystąpiła na igrzyskach paraolimpijskich w Barcelonie, skąd przywiozła dwa brązowe medale – jedyne paraolimpijskie krążki tego koloru w jej karierze. Później było już tylko lepiej. W Atlancie triumfowała na dwóch najkrótszych dystansach – 100 i 200 metrów, natomiast na 400, 800 i 1500 metrów zajmowała drugie miejsce. Również dwa złote medale przywiozła z Sydney w 2000 roku, broniąc tytułu na 200 metrów i dokładając do tego mistrzostwo paraolimpijskie na czterokrotnie dłuższym dystansie. Tym razem nie udało jej się stanąć na podium na najdłuższym dystansie, jednak zgarnęła srebrne krążki na 100 i 400 metrów.

Przełomowy w jej karierze był rok 2004. Kanadyjka przede wszystkim wystąpiła na „pełnosprawnych” igrzyskach w Atenach, gdzie wygrała – będący konkurencją pokazową i mający w przyszłości łączyć występy pełnosprawnych i niepełnosprawnych sportowców – wyścig na wózkach na 800 metrów. Na paraolimpiadzie pokazała z kolei swoją dominację w konkurencjach na bieżni. Nie dała rywalkom szans na żadnym z pięciu dystansów, zgarniając komplet złotych medali i wyrównując osiągnięcie Stephanie Dixon – pięć tytułów mistrzowskich na jednych igrzyskach.

Wynik ten powtórzyła w Pekinie cztery lata później – na imprezie, która była zwieńczeniem jej sportowej kariery.

Lekkoatletka nie zaniedbywała jednak edukacji. Równolegle z karierą sportową szły sukcesy na uczelni – najpierw w naukach społecznych na CEGEP de Sainte-Foy, a następnie w historii na Uniwersytecie Alberty. Na tej drugiej uczelni otrzymała w 2012 roku tytuł doktora honoris causa.

Swoją gwiazdę ma także w Kanadyjskiej Alei Sław w Toronto obok takich postaci jak Howie Mandel, Nelly Furtado czy Paul Anka. W 2009 roku Petitclerc została Towarzyszem Orderu Kanady (CC) za osiągnięcia jako mistrzyni paraolimpijska znana na całym świecie jako inspiracja i za jej poświęcenie w rozwoju sportu wśród sportowców niepełnosprawnych.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Chantal Petitclerc

Dyscyplina: Lekkoatletyka

Niepełnosprawność: Niesprawność nóg