MEGAMOCNI

Chorzy psychicznie na rynku pracy

bez_barier Bydgoszcz mazowieckie MOST praca projekt

Dodano 2014-04-16 08:02:20 | Autor: Jacek Gibel

Rozpoczęty w zeszłym roku pilotażowy projekt "Powrót do społeczeństwa. Powrót do pracy. Powrót do zdrowia" doczekał się drugiej edycji. To szansa do aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Założeniem programu jest wykazanie, że przy odpowiednio sprofilowanym, kompleksowym i dostosowanym do indywidualnych potrzeb wsparciu, osoba chorująca psychicznie może stać się pełnowartościowym uczestnikiem rynku pracy. Ważnym przesłaniem jest ukazanie możliwości i potencjału osób z zaburzeniami, dla których praca stanowi najlepszą, najskuteczniejszą terapię, równie ważną jak odpowiednio dobrane leki. Chorzy psychicznie nie muszą być tylko biorcami świadczeń pomocy społecznej, ale mogą i występują w roli pełnoprawnych pracowników.

Chcemy pokazać, że przy odpowiednim wsparciu chorzy przewlekle mogą być pełnoprawnymi obywatelami i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym. Celem warsztatów jest rozwój zdolności interpersonalnych niezbędnych w procesie aktywizacyjnym. W rezultacie pacjent usamodzielnia się oraz utrzymuje się na otwartym rynku pracy - mówi Magdalena Bojarska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

W pierwszej edycji program obejmował tylko Wielkopolskę. Od kwietnia br. realizowany będzie w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Głównymi partnerami programu została Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym "Hej Koniku" z Warszawy oraz Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "MOST" z Bydgoszczy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu.

zdj. powrot.org

(inf. własna/powrot.org)