MEGAMOCNI

Chroniczne niedosypianie może na stałe uszkodzić mózg

alzheimer Parkinson

Dodano 2014-03-20 13:19:43 | Autor: Jacek Gibel

Wielu pracujących na nocnej zmianie uważa, że wystarczy wyspać się w weekend, żeby nadrobić stracony czas. Naukowcy z University Of Pennsylvania School Of Medicine odkryli jednak, że takie odsypianie wcale nie chroni przed długookresowymi uszkodzeniami mózgu.

Chroniczny brak snu może bowiem powodować nieodwracalne zmniejszenie liczby komórek mózgowych. Jak mówi dr Sigrid Veasey, badania pokazują, że nawet po trzydniowym odsypianiu niektóre procesy poznawcze mogą nie powrócić do normy, co podnosi kwestię potencjalnych nieodwracalnych uszkodzeń mózgu.

Przeprowadzone na myszach badania wykazały, że u gryzoni, u których nastąpiła dłuższa deprywacja snu, występowały objawy wskazujące na zwiększoną śmiertelność komórek - traciły one nawet do 25% neuronów w jądrze pnia mózgu.

To pierwsze wyniki świadczące o tym, że utrzymujący się niedobór snu może skutkować utratą neuronów - dodaje dr Veasey. Neurony w jądrze pnia mózgu potrafią zaadaptować się do krótkoterminowego braku snu, ale nie radzą sobie z długoterminowym.

Kolejnym celem badań jego zespołu będzie znalezienie ewentualnego powiązania pracy w systemie zmianowym z chorobami Alzheimera i Parkinsona.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Daily Mail)