MEGAMOCNI

Chwila grozy w Białymstoku - "Gabinet Doktora Caligari"

aktorzy białystok teatr

Dodano 2013-10-18 10:24:22 | Autor: Emil Kowalski

W kompleksie na ul. Węglowej w Białymstoku, w pawilonie nr 30, 19 października w sobotę, będzie można zobaczyć film "Gabinet Doktora Caligari". To wyjątkowe przedsięwzięcie, ze względu na fakt, że film to arcydzieło lat 20-stych XX wieku w którym udział biorą niepełnosprawni intelektualnie uczestnicy projektu "Tożsamość Miasta Sztuka Aktywności".

Dzieło z niemal sprzed 100 lat, okrzyknięto pierwszym filmem grozy. To kunszt niemieckiego ekspresjonizmu. To historia doktora Caligari i lunatyka, która ma finał  w zakładzie dla obłąkanych. Twórcy spektaklu wraz z aktorami niepełnosprawnymi, jak najwierniej przedstawią elementy grozy dzieła a do występu przygotowywali się przez kilka miesięcy.

Aktorzy niepełnosprawni to podopieczni świetlicy integracyjnej dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, prowadzonej przez Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych Alpi. Reżyserem teatru jest Marek Ciunel. Na użytek spektaklu, stworzono replikę filmu Roberta Wiene z lat 20-tych XX w. jest ona sformowana z kartonu i tworzyli ją ludzie pełni chęci i pomysłów.

info. własne/Gazeta Białystok