MEGAMOCNI

Cięcia w Toruniu

PFRON Piotrków Toruń

Dodano 2013-03-18 15:15:23 | Autor: Jacek Gibel

Toruńscy niepełnosprawni z pewnością nie będą zadowoleni. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zdecydował, że do magistratu znanego z pierników miasta trafi znacznie mniej środków niż przed rokiem.

W tym roku Toruń do rozdysponowania będzie miał zaledwie 3,63 mln złotych. W 2012 r. była to kwota wyższa o 26 procent.

To efekt tego, że do funduszu spływa mniej pieniędzy od podatników - mówi Kazimiera Janiszewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Przez to PFRON może mniej wydać.

Miasto nie zmieniło puli pieniędzy na warsztaty terapii zajęciowej - podobnie jak przed rokiem będzie to 1,8 mln złotych. Znacznie większe środki przeznaczone zostaną za to na rehabilitację społeczną. Musiało się to niestety odbić na innych działaniach - redukcje dotknęły kwestie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego (nawet do 60 procent), usuwania barier architektonicznych czy dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych.

Miasto nie sfinansuje również części oprocentowania do kredytów niepełnosprawnym, a znacznie utrudnione zostanie otrzymanie wsparcia przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Cały sektor działań związanych z zawodową aktywnością niepełnosprawnych będzie miał do wykorzystania niecałe 900 tys. zł.

Toruń nie jest jedynym miastem, które ucierpi na decyzjach PFRON. Z podobnym problemem boryka się m.in. Piotrków Trybunalski, w którym cięcia również wyniosły ponad 25 procent (około 370 tys. złotych).

zdj. sxc.hu

(inf. własna)